DNA maszyn: Superekspres (4)

(Rise of the Machines: Bullet Train)

serial dokumentalny USA 2018   od 12 lat
W skrócie:Linią Tokaido Shinkansen każdego roku podróżuje 150 milionów pasażerów. Dzięki opływowemu kształtowi pociągi tej sieci mogą wchodzić w zakręty szybciej. Podróż jest niemal bezgłośna.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 28 listopada
za 9 dni
7:00 National Geographic Channel
czwartek, 28 listopada
za 9 dni
12:00 National Geographic Channel

Opis

Druga seria fascynującego programu, który ukazuje w akcji najpotężniejsze pojazdy i machiny. Poznamy sekrety projektów największego samolotu transportowego świata, superszybkiego pociągu czy gigantycznego lodołamacza. Dzięki spektakularnej grafice zobaczymy, na czym polegają genialne rozwiązania inżynieryjne zastosowane w prezentowanych maszynach. Autorzy programu odkrywają szczegóły techniczne, które decydują o tym, że dany statek, pojazd czy samolot przewyższają inne modele w swojej klasie.

W tym odcinku

Linią Tokaido Shinkansen każdego roku podróżuje 150 milionów pasażerów, co sprawia, że to najbardziej ruchliwa trasa szybkich kolei na świecie. W programie zobaczymy, co sprawia, że superekspresy Shinkasen przewyższają modele konkurencji. Dzięki nowemu opływowemu kształtowi pociągi tej sieci mogą wchodzić w zakręty szybciej. Pantografy są zaprojektowane tak, aby podróż była niemal bezgłośna. Dzięki zautomatyzowanemu systemowi wykrywania trzęsień ziemi te superszybkie maszyny są zatrzymywane w ciągu kilku sekund.

Zobacz także