Czerwone sorgo

6.4/10

(Hong gao liang)

DRAMAT WOJENNY Chiny 1987   od 16 lat
Występują:Gong Li, Cunhua Ji, Wen Jiang, Rujun Ten
Reżyseria:Yimou Zhang
W skrócie:Chiny, lata 30. XX w. Uboga Jiu'er zostaje sprzedana przez ojca staremu bogaczowi. W drodze do męża ona i jej orszak zostają zaatakowani...
Debiutujący Zhang Yimou sięga po Złotego Niedźwiedzia historią chińskich przemian pokazaną oczami starej kobiety. Jest też przejmujące Gong Li.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 20 grudnia
za 13 dni
0:05 FilmBox Arthouse

Opis

Akcja filmu rozgrywa się w Chinach w latach 30. XX wieku. Uboga, młoda dziewczyna Jiu'er (Gong Li) zostaje sprzedana przez ojca staremu bogaczowi, właścicielowi winiarni, chorującemu na trąd. W drodze do męża ona i jej orszak ślubny zostają zaatakowani przez bandytę. Z opresji ratuje ją jeden z tragarzy lektyki, którą podróżowała. Następnego dnia Jiu'er zostaje uprowadzona przez zamaskowanego mężczyznę. Okazuje się nim ten sam tragarz (Cunhua Ji), któremu dziewczyna bardzo się spodobała. Zostają kochankami. Po śmierci męża Jiu'er zostaje właścicielką wytwórni wina sorgowego. W winiarni pojawia się jej kochanek. Niebawem, odtrącony przez dziewczynę, zanieczyszcza największą kadź. Jego nieobyczajne zachowanie sprawia, że dojrzewające w niej wino nabiera wyjątkowego smaku. Akcja filmu kończy się inwazją japońską na Chiny. Debiut reżyserki Yimou Zhanga w 1988 roku został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem. Film powstał podstawie powieści Mo Yana pt. "Klan czerwonego sorga".

Nagrody

Złoty Niedźwiedź

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)