Cynga

Cynga

6.0/10 6.7/10
DRAMAT WOJENNY Polska 1991   od 16 lat
Występują:Tomasz Łysiak, Ewa Dałkowska, Władysław Kowalski, Henryk Bista
Reżyseria:Leszek Wosiewicz
W skrócie:Dramatyczne losy Polaków więzionych w radzieckich łagrach. Rok 1939. Andrzej próbuje dostać się do Lwowa, ale zostaje schwytany przez NKWD.
Leszek Wosiewicz ("Rozdroże Cafe") o polskich doświadczeniach z syberyjskiego łagru czasu II wojny: przerażająca cząstka prawdy o życiu codziennym na Archipelagu Gułag. Osnute na faktach.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wrzesień 1939 roku. Andrzej (Tomasz Łysiak), młody Polak, próbuje przedostać się z walczącej Warszawy do okupowanego przez Sowietów Lwowa. Zostaje schwytany przez NKWD i skazany na zesłanie do syberyjskiego łagru. Po pewnym czasie zapada na rodzaj szkorbutu, zwanego w obozie cyngą. Jednymi z objawów choroby są zaburzenia osobowości i utrata pamięci. Dzięki nim Andrzej trafia na oddział psychiatryczny jedynego w okolicy szpitala łagrowego. Jego ordynatorem jest wybitny specjalista (Władysław Kowalski), również skazany na zesłanie. Andrzej szybko wraca do zdrowia, jednak kilkuletni pobyt wśród umysłowo chorych źle wpływa na jego psychikę. Pierwszy polski film fabularny o dramacie Polaków, więzionych w radzieckich łagrach. Poprzez groteskowe, metaforyczne sceny Leszek Wosiewicz ukazuje nieludzki świat totalitaryzmu, który pozbawia człowieka wszelkich praw, przede wszystkim prawa do wolności. Scenariusz filmu powstał na podstawie wspomnień Jerzego Drewnowskiego, opublikowanych w formie powieści.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)