Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Za progiem puszczy

Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Za progiem puszczy

magazyn historyczny Polska 2017   od 7 lat
W skrócie:Twórcy programu powracają na Kapliczną Górę. W okolicy tej funkcjonował legendarny szpital polowy 665. Następnie ekipa przenosi się do lasów lućmierskich, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły Polaków.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

Twórcy programu udają się do Puszczy Solskiej, aby po raz kolejny powrócić na Kapliczną Górę, gdzie ukrywał się Konrad Bartoszewski ps. "Wir". Nazwa wzniesienia wzięła swoją nazwę od kapliczki, która niegdyś znajdowała się w tym miejscu. Dzięki uprzejmości lokalnego artysty, filmowcy wezmą udział w zawieszeniu nowej kapliczki, która upamiętni dawne wydarzenia. W okolicy znajdował się również legendarny szpital polowy 665, który dzięki staraniom członków miejscowych grup rekonstrukcyjnych może doczekać się odrestaurowania. Następnie ekipa przenosi się do lasów Lućmierskich, w okolicy Zgierza, gdzie znajdują się dwie zbiorowe mogiły Polaków pomordowanych przez Niemców w 1940 roku w ramach Akcji AB, wymierzonej w polską inteligencję.

Zobacz także