Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Od jutra na obczyźnie

Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Od jutra na obczyźnie

magazyn historyczny Polska   od 7 lat
W skrócie:Wyprawa zacznie się od Staniątek. 800 lat historii zostało tam zamknięte za murami klasztoru sióstr benedyktynek. Celem podróży jest biblioteka. Znajduje się tam pierwszy tom kroniki staniąteckiej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

Wyprawa zacznie się od podkrakowskich Staniątek. 800 lat historii zostało tam zamknięte za murami klasztoru sióstr benedyktynek. Widzów sprowadził do tego miejsca jeden z najsmutniejszych momentów w historii Polski: upadek Powstania Listopadowego i gorycz Wielkiej Emigracji. Klasztor, skromna z zewnątrz świątynia z czerwonej cegły, ma obecnie zapierające dech w piersiach wnętrze. Celem podróży jest jednak klasztorna biblioteka. Znajduje się tam pierwszy tom kroniki staniąteckiej z czasu Powstania Listopadowego, a w niej interesująca opowieść o korpusie ułanów Karola Różyckiego i jego szlaku bojowym.

Zobacz także