Byli sobie wynalazcy: Thomas Edison i nauka stosowana (18)

(Il était une fois... les découvreurs: Edison et la science appliquée)

serial animowany Francja 1994   od 7 lat
Reżyseria:Albert Barillé
W skrócie:Tomasz Alva Edison, amerykański samouk, jeden z wielkich wynalazców, jest autorem ponad 1000 patentów. Wraz z jego odejściem skończyła się era wynalazców, a zaczęła epoka specjalistów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Serial przedstawia historię wielkich odkryć i odkrywców, postaci i wynalazki, które zmieniły świat. Zaczyna od wielkich Greków: Arystotelesa, Archimedesa oraz starożytnych Chińczyków, prekursorów postępu. Seria zrealizowana jest niezwykle przystępnie, podaje mnóstwo wiadomości, wyjaśnia problemy. Przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, ale zainteresuje również dorosłych. Przewodnikiem po prezentowanych zagadnieniach jest wszechwiedzący Mistrz. Za każdym razem wciela się on w inne postaci: Leonarda da Vinci, Gutenberga, Galileusza, Newtona, Pasteura, Edisona czy Einsteina. Objaśnia zasady działania telegrafu, opowiada o teorii ewolucji, a także o tym, jak działa gilotyna, telewizja i mikroprocesor. W serialu występuje też Peter, Pierrette, Jumbo i dwa czarne charaktery.

W tym odcinku

Tomasz Alva Edison to jeden z największych wynalazców wszech czasów. Ten amerykański samouk jest autorem ponad 1000 patentów. Udoskonalił telefon Bella, wynalazł żarówkę elektryczną. W latach 1881-82 zbudował pierwszą na świecie elektrownię do publicznego użytku. Był członkiem Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie, a także właścicielem wielu przedsiębiorstw w Ameryce Północnej i Europie. Podczas prac nad swoją żarówką Edison odkrył efekt emisji termoelektronowej, kładąc podwaliny pod nową, rewolucyjną technikę lamp elektronowych. Wraz z jego odejściem skończyła się era wszechstronnych wynalazców, a zaczęła epoka specjalistów.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także