Byli sobie wynalazcy: Pasteur i mikroorganizmy (17)

(Il était une fois... les découvreurs: Pasteur et les micro-organismes)

serial animowany Francja 1995   od 7 lat
Reżyseria:Albert Barillé
W skrócie:Francuski chemik i biolog Ludwik Pasteur jest współtwórcą szczepień ochronnych. Zajmował się badaniem wąglika.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Serial przedstawia historię wielkich odkryć i odkrywców, postaci i wynalazki, które zmieniły świat. Zaczyna od wielkich Greków: Arystotelesa, Archimedesa oraz starożytnych Chińczyków, prekursorów postępu. Seria zrealizowana jest niezwykle przystępnie, podaje mnóstwo wiadomości, wyjaśnia problemy. Przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, ale zainteresuje również dorosłych. Przewodnikiem po prezentowanych zagadnieniach jest wszechwiedzący Mistrz. Za każdym razem wciela się on w inne postaci: Leonarda da Vinci, Gutenberga, Galileusza, Newtona, Pasteura, Edisona czy Einsteina. Objaśnia zasady działania telegrafu, opowiada o teorii ewolucji, a także o tym, jak działa gilotyna, telewizja i mikroprocesor. W serialu występuje też Peter, Pierrette, Jumbo i dwa czarne charaktery.

W tym odcinku

Francuski chemik i biolog Ludwik Pasteur jest słynny jako współtwórca szczepień ochronnych. Od jego nazwiska pochodzi też nazwa metody unieszkodliwiania bakterii w napojach - pasteryzacja. Pasteur podkreślał znaczenie sterylności w pracy lekarzy. Zajmował się badaniem wąglika - choroby zakaźnej atakującej bydło, a także inne zwierzęta i ludzi. Wyhodował osłabioną odmianę bakterii wąglika, którą wstrzyknął bydłu. Dzięki temu zwierzęta zyskiwały odporność na groźną postać choroby. Opracował także metodę szczepienia ludzi przeciwko wściekliźnie.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także