Byli sobie wynalazcy: Leonardo da Vinci (7)

(Il était une fois... les découvreurs)

serial animowany Francja 1994   b.o.
Reżyseria:Albert Barillé
W skrócie:Najmłodsi poznają dziś geniusza renesansu - Leonarda da Vinci. Był on malarzem, rzeźbiarzem, interesował się architekturą i filozofią, matematyką, anatomią i wielu innymi dziedzinami.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Serial przedstawia historię wielkich odkryć i odkrywców, postaci i wynalazki, które zmieniły świat. Zaczyna od wielkich Greków: Arystotelesa, Archimedesa oraz starożytnych Chińczyków, prekursorów postępu. Seria zrealizowana jest niezwykle przystępnie, podaje mnóstwo wiadomości, wyjaśnia problemy. Przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, ale zainteresuje również dorosłych. Przewodnikiem po prezentowanych zagadnieniach jest wszechwiedzący Mistrz. Za każdym razem wciela się on w inne postaci: Leonarda da Vinci, Gutenberga, Galileusza, Newtona, Pasteura, Edisona czy Einsteina. Objaśnia zasady działania telegrafu, opowiada o teorii ewolucji, a także o tym, jak działa gilotyna, telewizja i mikroprocesor. W serialu występuje też Peter, Pierrette, Jumbo i dwa czarne charaktery.

W tym odcinku

W dzisiejszym odcinku najmłodsi poznają postać geniusza renesansu - Leonarda da Vinci. Był on malarzem, rzeźbiarzem, interesował się architekturą, teorią sztuki i filozofią, a także matematyką, geometrią, optyką, anatomią, zoologią, botaniką, geologią i hydrologią. Podobnie jak wielu współczesnych mu artystów pasjonowały go również inżynieria wojskowa i mechanika. Większość wynalazków artysty pozostała niezrealizowana. Jednak ich oryginalność i fakt, że wyprzedzały swoją epokę, uzasadniają nazwanie Leonarda jednym z największych wynalazców w dziejach.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także