Boże Ciało

Boże Ciało

7.8/10 7.7/10
DRAMAT OBYCZAJOWY Polska 2019   od 16 lat
Występują:Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek
Reżyseria:Jan Komasa
W skrócie:Nominowany do Oscara dramat inspirowany prawdziwą historią. Daniel wychodzi z poprawczaka. Zaczyna przekonująco grać rolę księdza.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
środa, 21 października
dziś
0:05 CANAL+ Film (z napisami)
czwartek, 22 października
jutro
1:05 CANAL+ Seriale (z napisami)
niedziela, 25 października
za 4 dni
2:35 CANAL+ Family (z napisami)
poniedziałek, 26 października
za 5 dni
23:35 CANAL+ Film (z napisami)
sobota, 31 października
za 10 dni
1:35 CANAL+ Seriale (z napisami)
niedziela, 1 listopada
za 11 dni
23:00 CANAL+ Film (z napisami)

Opis

Daniel (Bartosz Bielenia) spędził kilka lat w zakładzie poprawczym. Pobyt w tym miejscu bardzo go odmienił. Chłopak odkrył w sobie powołanie kapłańskie. Teraz w wieku dwudziestu lat warunkowo opuszcza mury zakładu. Ma podjąć pracę stolarza, jednak zamiast tego udaje się do miejscowego kościoła. Bardzo szybko nawiązuje przyjaźń z tamtejszym proboszczem (Zdzisław Wardejn). Gdy ksiądz wyjeżdża, nie waha się wykorzystać tej szansy. Podaje się za księdza i rozpoczyna pełnienie posługi kapłańskiej. Natychmiast wzbudza wiele kontrowersji, a mieszkańcy podchodzą do jego metod z mieszanymi uczuciami. Nie budzi zaufania kościelnej Lidii (Aleksandra Konieczna). Szybko jednak głoszone przez niego nauki zjednują społeczność, zmagającą się z tragedią, która niedawno wstrząsnęła całym miasteczkiem. Nagłe pojawienie się kolegi z poprawczaka zagraża fałszywemu kapłanowi. Marta, córka Lidii, poddaje pod wątpliwość jego wiarę. Daniel, nie zważając na możliwe konsekwencje, nie zamierza jednak rezygnować z osiągnięcia swojego celu. Film, nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy", zdobył aż jedenaście Orłów, w tym za "Najlepszy film", "Najlepsza rola główna męska", "Najlepsza główna rola kobieca" oraz "Najlepsza reżyseria". Fabuła filmu inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, o których scenarzysta Mateusz Pacewicz napisał wcześniej reportaż. Twórcy wydali jednak oficjalny komunikat, w którym oświadczyli, że nie opierali się na historii jednego człowieka, ale na wielu przypadkach udawania księży przez osoby świeckie. Bartosz Bielenia przygotowywał się do odegrania roli przez pięć miesięcy. W tym czasie oglądał sporo związanych ze scenariuszem filmów, dużo czytał i ćwiczył na siłowni, czego efektem było przybranie na wadze ośmiu kilogramów. Odwiedził także zakład poprawczy.

Nagrody

Orzeł - film, Orzeł - główna rola męska, Orzeł - reżyseria, Orzeł - scenariusz, Orzeł - drugoplanowa rola męska, Orzeł - drugoplanowa rola kobieca, Orzeł - zdjęcia, Orzeł - główna rola kobieca, Orzeł - montaż, Orzeł - Odkrycie roku

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)