Blisko, coraz bliżej: Złota lilijka. Rok 1932 (12)

Blisko, coraz bliżej

odc. 12: Złota lilijka. Rok 1932

7.5/10
serial obyczajowy Polska 1986   od 12 lat
Występują:Jan Frycz, Dorota Pomykała, Czesław Stopka, Teresa Lipowska
Reżyseria:Zbigniew Chmielewski
W skrócie:Rok 1932. Na Śląsku powiększa się obszar nędzy. Bieda nie omija Pasterników. Robert dołącza do grupy nielegalnie wydobywających węgiel z biedaszybów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 21 października
jutro
11:55 TVP Historia

Opis

Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.

W tym odcinku

Rok 1932. Śląska gospodarka boryka się z poważnymi problemami. Z miesiąca na miesiąc powiększa się obszar nędzy. Bieda i problemy z pracą nie omijają Pasterników. Robert po awanturze z majstrem ląduje na bruku. Ratując się przed biedą, dołącza do górników nielegalnie wydobywających węgiel z biedaszybów. W jego ślady idzie Tomasz. By zarobić na chleb, gotów jest ryzykować nawet kłopoty z policją regularnie niszczącą biedaszyby. Brak pracy popycha Gustka, syna Roberta, do szukania zarobku w przemycie i hazardzie. Na tym tle dochodzi do rodzinnego konfliktu. Nie wiedzie się też Bolkowi, synowi Tomasza. Brak pieniędzy uniemożliwia mu naukę w gimnazjum. Wspólnie z kuzynem Ryśkiem zaczyna sprzedawać węgiel z biedaszybów na placu targowym.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także