Błękitna Planeta (5)

Błękitna Planeta (5)

(The Blue Planet: Seasonal Seas)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2001   od 7 lat
W skrócie:W morzach leżących w strefie klimatu umiarkowanego występuje bardzo bogata flora i fauna. Można tam spotkać m.in. wydry morskie, barwne ukwiały i wiele różnych gatunków ryb.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Serial przedstawia historię naturalną oceanów obejmującą wszystkie środowiska morskie, od najbardziej popularnych wybrzeży i tętniących życiem płycizn, po tajemnicze bezkresne głębie. Ziemia jest planetą wód. Ogromne akweny słonej wody zajmują dwie trzecie jej powierzchni. Mimo to pozostają niezbadane i tylko niewielką część udało się sfilmować. Wielki postęp w fotografii podwodnej otworzył wrota do nieznanego świata. Dzięki temu, będziemy mieli okazję zobaczyć morze i jego mieszkańców. Poznamy tajemnice mrocznych głębin, populacje żyjące w strefie przybrzeżnej i wspaniałe morskie ssaki. Dowiemy się także o wpływie klimatu i pływów na cały ekosystem uzależniony od oceanów. Nie zabraknie też dramatycznych opowieści o przetrwaniu w bezkresnych przestworzach oceanu.

W tym odcinku

Strefa klimatu umiarkowanego, w której warunki pogodowe zmieniają się w ciągu roku jest najlepszym miejscem dla rozwoju morskiej fauny i flory. Wraz z nadejściem zimy u wschodnich wybrzeży Kanady pojawiają się foki szare, aby wydać na świat młode. Szczenięta muszą przez pięć tygodni wytrzymać bez pożywienia i ochrony matki, aby potem samemu korzystać z nadejścia wiosny i mnożącego się w wodzie fitoplanktonu. Tymczasem u brzegów Norwegii każdego roku w okolicach listopada pojawiają się setki milionów śledzi, które szukają tam schronienia. W to samo miejsce przybywają też polujące na te ryby orki.