Błękitna Planeta 2 (3)

Błękitna Planeta 2 (3)

(Blue Planet 2: Coral Reefs)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2017   od 7 lat
Występują:David Attenborough
W skrócie:W tym odcinku twórcy opowiedzą między innymi o języku migowym stworzeń zamieszkujących rafy koralowe płytkich mórz tropikalnych oraz o pracowitym błazenku budującym gniazdo w piaskach Borneo.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii twórcy dokumentu po raz drugi zaprezentują podwodny świat i opowiedzą o niezwykłych stworzeniach w nim żyjących. Widzowie będą mieli okazje podziwiać rekina młota polującego na ofiarę, karanksa wyskakującego z wody w powietrze podczas polowania na ptaka czy ośmiornice zamieszkujące ciemne głębiny Oceanu Atlantyckiego.

W tym odcinku

W południowo-wschodniej Azji leży tzw. Trójkąt Koralowy, obszar, na którym znajduje się najbogatsza rafa na świecie. W tym tętniącym życiem miejscu stale dochodzi do rywalizacji o przestrzeń, pożywienie i partnera. Rafy koralowe, które zajmują mniej niż 1/10 procenta dna oceanicznego, zamieszkuje 1/4 znanych gatunków morskich. Koralowce tworzą skomplikowane i zróżnicowane struktury. Każda rafa ma także wyraźnie zaznaczoną granicę, za którą znajduje się oceaniczna głębia. Jest to rodzaj muru chroniącego miasto przed falami. W rafach żyją m.in. mątwy, które polują na kraby. Mimo że szczypce tego skorupiaka stanowią duże zagrożenie, mątwy mają niezwykłą broń - ich skóra zawiera miliony komórek pigmentowych tworzących nieustannie zmieniające się wzory. Stworzenia, które dobrze się przystosowały do życia w przypominających podwodne miasta rafach, czerpią z tego wiele korzyści.

Występują (pokaż wszystkich)