Bitwa o Algier

7.8/10 8.1/10

(La battaglia di Algeri)

DRAMAT WOJENNY Algieria/Włochy 1966   od 16 lat
Występują:Brahim Hadjadj, Jean Martin, Yacef Saadi, Samia Kerbash
Reżyseria:Gillo Pontecorvo
W skrócie:Lata 50. Do Algierii zostaje wysłany oddział francuskich żołnierzy, aby zdławić dążenia niepodległościowe w swojej zamorskiej kolonii.
Gillo Pontecorvo - paradokumentalnie - o algierskim zrywie przeciwko francuskiej kolonizacji: nowy "Potiomkin" czy "Triumf woli"? Złoty Lew w Wenecji.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Lata 50., okres wojny algierskiej. Do stolicy kraju zostaje wysłany oddział francuskich żołnierzy, by zdławić dążenia niepodległościowe w swojej zamorskiej kolonii. Wojskowi chcą zrehabilitować się za niepowodzenia we wcześniejszych potyczkach na froncie w Indochinach. Utrzymany w paradokumentalnej estetyce obraz prezentuje dwie strony konfliktu. Algierczycy prowadzą walkę partyzancką, stosują akty terroru. Z kolei Francuzi używają przemocy i tortur nie tylko wobec bojowników o wolność, ale także ludności cywilnej. Film prezentuje jedną z najbardziej brutalnych rewolucji, która doprowadziła do odzyskania przez Algierię suwerenności. Obraz został nagrodzony Złotym Lwem i nagrodą FIPRESCI na MFF w Wenecji, a także trzema nominacjami do Oscara - dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, za scenariusz oraz reżyserię.

Nagrody

Złoty Lew - Wenecja

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)