Barwy ochronne

Barwy ochronne

7.9/10
DRAMAT OBYCZAJOWY Polska 1976   od 12 lat
Występują:Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Garlicki, Eugeniusz Priwieziencew, Mariusz Dmochowski
Reżyseria:Krzysztof Zanussi
W skrócie:'Sztandarowe' kino moralnego niepokoju. Konflikty na studenckim obozie ukazują konformizm polskiej inteligencji lat 70. ub.wieku.
Brawurowe dzieło Krzysztofa Zanussiego, opromienione kreacją Zbigniewa Zapasiewicza jako Jakuba Szelestowskiego - cynicznego i wyrachowanego docenta: wnikliwe spojrzenie na postawy inteligentów przyjmowane wobec polskiej rzeczywistości lat 70. XX wieku.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 5 listopada
za 8 dni
3:55 Kino Polska
piątek, 6 listopada
za 9 dni
7:50 Kino Polska (powtórka)
poniedziałek, 9 listopada
za 12 dni
15:25 Kino Polska (powtórka)

Opis

Na letni obóz językoznawczy przybywają studenci i badacze z różnych ośrodków naukowych w kraju. Kierownikiem jest Jarosław Kruszyński (Piotr Garlicki), idealistycznie nastawiony do świata asystent. Jego zaprzeczeniem jest Jakub Szelestowski (Zbigniew Zapasiewicz), cyniczny i wyrachowany docent. Młodszy z mężczyzn dopuszcza do studenckiego konkursu spóźnioną pracę naukową niejakiego Konrada Raczyka (Eugeniusz Priwieziencew) z Torunia, chociaż wie, że w ten sposób narazi się prorektorowi Bolesławowi (Mariusz Dmochowski). Mimo iż rekomendowana przez niego rozprawa zostaje entuzjastycznie przyjęta przez słuchaczy, jury nagradza inną pracę, mierną i konwencjonalną. Niebawem na obóz przybywa prorektor z żoną Mariolą (Magdalena Zawadzka) i dzieckiem. Podczas ich pobytu dochodzi do skandalu. Film Krzysztofa Zanussiego, jeden z ważniejszych obrazów z nurtu "kina moralnego niepokoju", otrzymał cztery nagrody na FPFF w Gdańsku w 1977 roku. Festiwalowe Jury przyznało mu Grand Prix - statuetkę Złotych Lwów, doceniło również pierwszoplanową rolę męską Zbigniewa Zapasiewicza, scenariusz Krzysztofa Zanussiego oraz zdjęcia Edwarda Kłosińskiego. Film otrzymał również wyróżnienia zagraniczne - Złotego Koziorożca za reżyserię na festiwalu w Teheranie oraz nagrodę dziennikarzy podczas MFF w Rotterdamie.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)