x

BBC w Jedynce: Naczelne: Tajemnice przetrwania (1/3)

(Primates: Secrets of Survival)

FILM DOKUMENTALNY Wielka Brytania/USA 2020   od 12 lat
Występują:Chris Packham
W skrócie:Małpy człekokształtne i lemury mają swoje własne strategie umożliwiające przetrwanie w różnych środowiskach. Muszą wiedzieć, co robić w górach pełnych śniegu i w otwartej sawannie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dokumentalna seria poświęcona bliskim nam ssakom naczelnym, prezentująca gatunki rzadko ukazywane na ekranie. Nowoczesna technologia umożliwiła twórcom uchwycenie ich świata z wyjątkowej perspektywy i w ich naturalnym środowisku, niezależnie czy są to korony drzew w lesie zalewowym, czy też gęste zarośla spowite ciemnością lankijskiej nocy. W ciągu dwóch lat filmowcy odbyli dwadzieścia osiem wypraw po całym świecie, stawiając czoła burzom śnieżnym w marokańskich górach Atlas, a także brodząc przez zatopione dżungle w odległych zakątkach Sumatry i Brazylii. Jako jedni z pierwszych w historii uwiecznili nowo odkryty gatunek orangutana Tapanuli i jako pierwsi od lat podjęli próbę sfilmowania uakari białego. Jedna z ekip spędziła ponad dwa miesiące w Gwinei Równikowej, obozując na odległej plaży, aby zarejestrować najbardziej intymne sceny z życia mandryla, jednego z najsłabiej poznanych ssaków naczelnych na świecie. Na Sri Lance zaś dzięki technologii low-light uchwycono nocą pierwsze kolorowe obrazy tajemniczych lori szarych na wolności. Porywające historie zwierząt łączą w sobie prawdziwe rodzinne dramaty z najnowszą nauką. Spotkany na wulkanicznych zboczach Konga na pozór przerażający goryl górski o srebrzystym grzbiecie okazuje się być łagodnym i troskliwym ojcem dla swoich młodych. Według najnowszych badań to właśnie troskliwi ojcowie odnoszą największy sukces rozrodczy. Widzowie zobaczą także znajdującego się w RPA nieuchwytnego galago karłowatego, należącego do niedawno odkrytej populacji miejskiej, podczas jego nocnego najazdu na lokalne zoo. W Malezji poznają natomiast świat koron drzew z perspektywy gibbonów białorękich, ukazanych na ekranie po raz pierwszy w historii. Narratorem wyjątkowej serii jest przyrodnik Chris Packham.

Pośród pokrytych mgłą zboczy wulkanów w dorzeczu Konga mieszkają jedne z największych i najbardziej znanych ssaków naczelnych. Wśród nich znajduje się srebrnogrzbiety goryl górski, który stosuje zaskakującą strategię. Swoją dominację i władzę opiera na zuchwałym pokazie siły, dzięki któremu utrzymuje porządek w życiu rodziny. Kiedy jednak potomstwo odmawia uszanowania ojcowskiego autorytetu, groźny tyran ujawnia swoje łagodniejsze oblicze. Okazuje się, że ten groźny przywódca jest kimś więcej niż tylko agresywnym strażnikiem domowego ogniska. Potrafi być też delikatny i czuły. Najnowsze badania dowodzą, że samiec alfa musi wykazać się czymś więcej niż tylko siłą, by odnieść sukces. Tymczasem dla stada kapucynek brodatych, zamieszkujących brazylijskie wyżyny, nadeszły ciężkie czasy. Tamtejsze spalone słońcem kaniony nie zaznały ani kropli deszczu od ośmiu miesięcy. Małpy znalazły jednak rozwiązanie na braki jedzenia i wody - łapią jaszczurki będące źródłem białka i wody, a także jedzą dzikie orzechy nerkowca, które są bogate w tłuszcze i minerały. W RPA prowadzące nocny tryb życia galago również poszukują brakującego pożywienia. W Pretorii pod osłoną nocy robią naloty na miejskie zoo. Kiedy drapieżni mieszkańcy parku siedzą w klatkach, galago mogą bez obaw hulać dookoła. Sprytne zwierzęta nauczyły się poruszać po ogrodach zoologicznych, mając w zanadrzu niezwykły trik, który im w tym pomaga - rozmazują lepkie krople moczu na dłoniach i stopach, aby pozostawić za sobą ślad zapachowy, a jednocześnie zapewnić kończynom dodatkową przyczepność, która przydaje się przy skokach. W indyjskich Ghatach Zachodnich makaki lwie zaniechały współpracy na rzecz strategii opartej na wyzysku innych zwierząt. Olbrzymie wiewiórki posiadają doskonały zmysł węchu przystosowany do rozpoznawania dojrzałych owoców chlebowca, dlatego sprytne makaki pozwalają im z niego skorzystać, by następnie odebrać wiewiórkom zdobycze. Mieszkające na Madagaskarze lemury stanowią jedną piątą wszystkich ssaków naczelnych. Wyspa ta to jednocześnie jedyne miejsce na świecie, gdzie można je spotkać. Jak wiele ssaków naczelnych, lemury są atakowane przez kleszcze i inne pasożyty. Spotykamy jednak grupę lemurów niebieskookich, które wykształciły genialny sposób radzenia sobie ze szkodnikami - samolecznictwo.

Zobacz także