BBC w Jedynce: Błękitna Planeta 2: Głębia (2)

BBC w Jedynce: Błękitna Planeta 2: Głębia (2)

(Blue Planet 2: The Deep)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2017   od 7 lat
Występują:David Attenborough
W skrócie:Twórcy podróżują w głąb oceanu, gdzie wciąż kryje się wiele tajemnic. Pokazują m.in. pierwsze tak głębokie zejście łodzi podwodnej z załogą na Antarktydzie i podwodne wulkany w Zatoce Meksykańskiej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii twórcy dokumentu po raz drugi zaprezentują podwodny świat i opowiedzą o niezwykłych stworzeniach w nim żyjących. Widzowie będą mieli okazje podziwiać rekina młota polującego na ofiarę, karanksa wyskakującego z wody w powietrze podczas polowania na ptaka czy ośmiornice zamieszkujące ciemne głębiny Oceanu Atlantyckiego.

W tym odcinku

Głębia oceaniczna jest równie trudna do zbadania jak kosmos. Wody otaczające Antarktydę należą do najzimniejszych na naszej planecie. Paradoksalnie w głębinach, gdzie nie dociera światło, a ciśnienie wydaje się zabójcze, występuje niewyobrażalna wręcz obfitość form życia. Zakłada się, że w tzw. strefie mroku mieszka 90% wszystkich ryb występujących w oceanach. W nocy ogromne ławice ryb świetlikowatych płyną ku powierzchni, by żerować na planktonie. Za dnia znów się kryją. Żyjące w głębinach stworzenia niejednokrotnie przypominają kosmitów i tworzą zachwycające pokazy świetlne, które mają przyciągać partnerów i odstraszać drapieżniki.

Występują (pokaż wszystkich)

Zobacz także