Auschwitz - fabryka śmierci (2)

Auschwitz - fabryka śmierci (2)

(Auschwitz. The Nazis and "The Final Solution": Orders and Initiatives)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2005   od 12 lat
Reżyseria:Laurence Rees
W skrócie:Rudolf Höss twierdził, że wykonywał tylko rozkazy. Podobnie, jak wielu innych, sam wykazywał inicjatywę w mordowaniu ludzi.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Unikalny wgląd w strukturę i zasady funkcjonowania obozu. Rezultatem trzyletnich badań jest blisko 100 wywiadów z osobami, które przeżyły pobyt w obozie, a także z tymi, które brały udział w masowej zbrodni. Precyzyjne sekwencje filmowe z udziałem polskich i niemieckich aktorów pozwalają po raz pierwszy ujawnić niedawno odkryte dokumenty, a także oddać historycznie adekwatny obraz Auschwitz-Birkenau we wszystkich stadiach rozwoju.

W tym odcinku

Jesienią 1941 roku hitlerowcy rozpoczęli ostatnie przygotowania do eksterminacji Żydów. Rudolf Höss, komendant obozu koncentracyjnego w Auschwitz, miał za zadanie zorganizować masowe mordy ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci. Wraz ze współpracownikami musiał wykazać się inicjatywą w wynajdowaniu nowych, bardziej efektywnych metod zabijania. W październiku 1941 roku rozpoczęto prace nad budową nowego obozu, nazwanego Birkenau, leżącego około 2,5 km od Auschwitz we wsi Brzezinka. Pierwotnie nie był on przeznaczony dla Żydów, lecz dla radzieckich jeńców wojennych i miał pomieścić około 130 tysięcy ludzi.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także