Arcydzieła bez tajemnic: Caravaggio (6)

(Masterpieces Unveiled)

serial dokumentalny Włochy 2013   od 12 lat
Reżyseria:Piero Messina
W skrócie:Dokumentaliści opowiadają o twórczości wybitnego włoskiego malarza, który uznawany jest za prekursora baroku. Michelangelo Merisi da Caravaggio wiódł niezwykle burzliwe, awanturnicze życie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dokumentaliści przybliżają twórczość wybitnych artystów, między innymi Caravaggia i Velázqueza. Pokazują okoliczności powstania dzieł wybitnych malarzy i ich wpływ na rozwój kultury. Rolę przewodniczki po pasjonującym świecie sztuki pełni aktorka Greta Scacchi.

W tym odcinku

Dokumentaliści opowiadają o twórczości wybitnego włoskiego malarza, który uznawany jest za prekursora baroku. Michelangelo Merisi da Caravaggio wiódł niezwykle burzliwe, awanturnicze życie. Ciążył na nim nawet zarzut zabójstwa. Miał własne spojrzenie na malarstwo. W przeciwieństwie do twórców renesansowych nie idealizował piękna ludzkiego ciała. Wprowadził do swoich dzieł ostry światłocień i turpizm. W jego obrazach o tematyce religijnej dominuje realistycznie ukazana przemoc - tortury i brutalnie zadana śmierć. Jego ważne dzieła to m.in. "Chłopiec z koszem owoców", "Chory Bachus", "Męczeństwo św. Mateusza", "Śmierć Marii" i "Ścięcie św. Jana Chrzciciela".

Twórcy (pokaż wszystkich)