American Psycho

7.3/10 7.6/10
THRILLER Kanada/USA 2000   dla dorosłych
Występują:Christian Bale, Josh Lucas, Reese Witherspoon, Jared Leto
Reżyseria:Mary Harron
W skrócie:Patrick Bateman robi błyskotliwą karierę w firmie maklerskiej na Wall Street. Prowadzi on podwójne życie. W nocy jest seryjnym mordercą.
Czytając kontrowersyjną powieść Breta Eastona Ellisa: pod maską typowego yuppie z Wall Street kryje się osobowość seryjnego mordercy. Christian Bale plus zdjęcia Andrzeja Sekuły. Ku przestrodze.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
środa, 15 lipca
za 12 dni
21:00 TNT

Opis

Ameryka, przełom lat 80. i 90 XX w. 27-letni Patrick Bateman (Christian Bale) robi karierę jako błyskotliwy makler. Jest przystojny i wysportowany, ma wielki gabinet w nowoczesnym biurowcu firmy Price and Price, bywa w drogich restauracjach i klubach. Choć oficjalnie jest związany z Evelyn Williams (Reese Witherspoon), romansuje z narzeczoną jednego z kolegów, Luisa Carruthersa (Matt Ross). Najprzyjemniejsze uczucia, jakich doznaje, to władza i wyższość nad innymi. Każdy, kto go w czymś przewyższa, staje się jego wrogiem. Szczególną nienawiść budzi w nim jeden z młodych yuppie, Paul Allen (Jared Leto). Pewnego dnia Patrick zaprasza go do mieszkania i brutalnie morduje. Okazuje się, że w ciągu nocy Bateman zamienia się w seryjnego mordercę. Wkrótce prowadzący śledztwo w sprawie śmierci Allena detektyw Donald Kimball (Willem Dafoe) dociera do Patricka. Ten postanawia wyznać prawdę swojemu prawnikowi. Za kanwę scenariusza posłużyła powieść amerykańskiego pisarza Breta Eastona Ellisa z 1991 r. Krytycy dostrzegli w obrazie przesyconą czarnym humorem krytykę lat 80. - dekady konsumpcjonizmu i gonitwy za karierą.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)