Afrykańska królowa

7.2/10 7.7/10

(The African Queen)

FILM PRZYGODOWY Wielka Brytania/USA 1951   od 12 lat
Występują:Humphrey Bogart, Katharine Hepburn, Robert Morley, Peter Bull
Reżyseria:John Huston
W skrócie:Opowieść o miłości starej panny i kapitana parowca 'Afrykańska królowa' na tle wydarzeń I wojny światowej, której echa docierają do Afryki.
Oscar dla Bogarta za rolę nieokrzesanego szypra na tytułowej barce, którą bogobojna Katharine Hepburn ucieka przed Niemcami w Afryce czasów I wojny. Za kamerą John Huston. Lektura obowiązkowa.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 20 stycznia
za 3 dni
10:45 FilmBox Arthouse

Opis

Afryka. Angielski pastor, Samuel Sayer (Robert Morley), prowadzi tu misję. W pracy pomaga mu jego siostra Rose (Katharine Hepburn). Żywność i pocztę dostarcza rodzeństwu do osady awanturnik Charlie Allnut (Humphrey Bogart) - kapitan starego parowca "Afrykańska królowa". Tymczasem wybucha I wojna światowa. Niemcy docierają do misji i mordują przewodzącego nią duchownego. Rose uchodzi z życiem i znajduje schronienie na statku Allnuta. Początkowo nieokrzesanemu zawadiace lubiącemu wypić trudno jest się porozumieć z pruderyjną, głęboko religijną starą panną. Ale poczucie zagrożenia i trudy wojny powoli zbliżają ich do siebie. Oboje zaprzyjaźniają się, a z czasem zaczyna łączyć ich gorące uczucie. Rose nakłania Charliego, by wraz z nią produkował torpedy, którymi mogliby zaatakować niemiecki statek. Gwałtowna burza uszkadza jednak ich parowiec i oboje dostają się w ręce wroga. Niemcy skazują parę na śmierć za szpiegostwo. Przed egzekucją Rose i Charlie proszą swoich oprawców o wydanie zgody na ich ślub... Adaptacja powieści Cecila Scotta Forestera. Za swoją kreację Humphrey Bogart został uhonorowany Oscarem.

Nagrody

Oscar - aktor pierwszoplanowy

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)