
TVP Kultura 2 Program TV na dziś
- 0:15Klub Jazzowy: Adam Bałdych & Helge Lien
koncert
Cykl audycji będących połączeniem sesji nagraniowych z rozmowami dziennikarzy Polskiego Radia. W programie znajdzie się prezentacja środowiska jazzowego w Polsce, młodych artystów oraz ich dokonań.
- 1:15Ania. Rzecz o Annie Dymnej
film dokumentalny, Polska 2017
Dokument o wybitnej aktorce teatralnej i filmowej, działaczce społecznej, założycielce oraz prezesie fundacji "Mimo Wszystko".
2:00
- 3:30Kapitan Kloss
film krótkometrażowy, Polska 1971
Kapitan Kloss w humorystycznym wydaniu. Bohater znanego serialu musi rozwiązać problem z poplątaną taśmą filmową.
3:40
Więcej niż fikcja: Patricia Highsmith, mistrzyni kryminałufilm dokumentalny, Niemcy/Szwajcaria/Wielka Brytania 2022
Opowieść o pisarce oparta na jej niepublikowanych pamiętnikach, których tematem są poszukiwania tożsamości i życie miłosne. Bliscy, jej własne wypowiedzi i materiały archiwalne rysują portret autorki.
4:30
4:35
- 6:05Muzyczne poranki: Teledysk
magazyn muzyczny
Twórcy programu prezentują utwory muzyczne w różnych interpretacjach. W repertuarze znajdą się zarówno dzieła klasyczne z minionych wieków, jak i kompozycje współczesne.
6:30
Vistuliadacykl reportaży
Podróż wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Cecylia Malik i Małgorzata Nieciecka Mac spotykają się z przyrodnikami, flisakami, podróżnikami, artystami i historykami, którzy tworzą i działają nad Wisłą.
6:55
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
7:10
Niezwykłe historie z pocztówek: Kazimierz Smuczak - artysta, malarz z Nałęczowacykl reportaży
Twórcy odcinka przedstawiają postać malarza Kazimierza Smuczaka. Artysta ukończył Szkołę Przemysłową we Lwowie, gdzie zdobył wykształcenie w dziedzinie sztuki i budownictwa. Był uczniem oraz najbliższym współpracownikiem profesora Jana Henryka Rosena przez dziesięć lat. Ich współpraca rozpoczęła się w Katedrze Ormiańskiej we Lwowie. Podczas okupacji Smuczak mieszkał w Tarnobrzegu. Po wojnie przeprowadził się do Jeleniej Góry, gdzie zaczął pracować w nowo utworzonej Szkole Malarstwa i Rysunku. W 1951 roku wraz z żoną Marią Hermanowicz-Smuczakową, absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wileńskiego, przenieśli się do Nałęczowa i rozpoczęli pracę w Liceum Sztuk Plastycznych. Kazimierz prowadził tam zajęcia z rysunku, malarstwa oraz technologii i projektowania w latach 1951-1959, natomiast jego żona do 1972 roku nauczała projektowania i wprowadziła specjalizację zabawkarską do programu edukacji. Kazimierz Smuczak zmarł na początku lat 90.
7:25
Portrety: Alicja Haszczakmagazyn kulturalny
W odcinku przedstawiono postać Alicji Haszczak, choreografki wyróżniającej się jako znawczyni folkloru tanecznego regionu Rzeszowszczyzny.
7:35
Tamte lata, tamte dni: Marta Lipińskamagazyn kulturalny
Aktorka filmowa i teatralna Marta Lipińska opowiada o doświadczeniach, które w istotny sposób wpłynęły na jej życie i drogę twórczą. Wspomina swoje dzieciństwo.
8:00
Podróże z historią: Żyć jak Słowianin (6)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
8:25
Księga przestrzeni: Przestrzeń inteligentna (8)magazyn kulturalny
W odcinku omówiona zostaje architektura uczelni wyższych, bibliotek, muzeów i skansenów. Przedstawione zostają: gmach Biblioteki Miejskiej w Opolu i Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie.
8:55
Którędy po sztukę: Tamara Łempicka - "Holenderka II"magazyn kulturalny
Doktor Katarzyna Mieczkowska odwiedza Muzeum Narodowego w Lublinie. Przybliża informacje na temat obrazu Tamary Łempickiej "Holenderka II".
9:00
Blisko, coraz bliżej: Jest dla kogo żyć. Rok 1863 (1/19)serial obyczajowy
Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.
- 10:10Młoda kultura: "Swinging with Sinatra" - Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band (4)
koncert
Prezentacja największych przebojów Franka Sinatry. Wokaliście swingowemu, Jarkowi Wistowi, towarzyszy zespół Krzysztofa Herdzina.
10:30
11:50
Scena taneczna: Balet współczesnyprogram kulturalny
Twórcy odcinka przybliżą dzieje baletu współczesnego. Aleksandra Dziurosz i Klaudia Carlos opowiedzą o najważniejszych prądach i twórcach. Widzowie zobaczą fragment choreografii Roberta Bondary.
- 12:10Dźwięk Nowego Jorku: Mark Turner (5)
serial dokumentalny
Dokument przedstawiający najbardziej interesujących muzyków jazzowych z Nowego Jorku.
- 12:45Skarb Jagiellonów. Polskie dzieje arrasami tkane
film dokumentalny, Polska 2022
Autorzy przedstawiają dzieje Polski przez pryzmat losów słynnej kolekcji wawelskich arrasów. Przywołują słynne postacie i przełomowe wydarzenia historyczne od połowy XVI wieku aż do współczesności.
13:35
Duże zwierzędramat obyczajowy, Polska 2000
Sąsiedzi nie akceptują wielbłąda, pupila państwa Sawickich.
- 14:50Rzecz Polska: FSM Syrena 105
cykl dokumentalny
Prezentacja osiągnięć krajowej sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage i promują nowe rozwiązania. Program opowie o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania.
15:00
Zielone kasztanyfilm obyczajowy, Polska 1985
Nastoletni Marek nie zostaje przyjęty do drużyny piłkarskiej. Postanawia się zemścić na trenerze.
- 16:25Dobre strony: Tomasz Organek i Andrzej Seweryn (5)
cykl felietonów
Tomasz Organek i Andrzej Seweryn rozmawiają o tym, jak literatura wpłynęła na ich życiowe wybory oraz czego ich nauczyła. Podkreślają, że czytanie powiększa perspektywę, pozwala też przeżyć więcej.
16:35
Blisko, coraz bliżej: Przyjadę na ślub. Rok 1870 (2/19)serial obyczajowy
Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.
- 17:50Gwiazdozbiór TVP Rozrywka: Irena Santor - wydanie specjalne
Irena Santor opowie m.in. o początkach kariery w zespole Mazowsze, współpracy z wybitnym kompozytorem Władysławem Szpilmanem, a także o pewnym festiwalu, który zapamiętała na długi czas.
- 18:4020 x 20 lat TVP Kultura: Agata Szymczewska
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
19:00
Portrety: Alicja Haszczakprogram kulturalny
Gościnią odcinka jest choreografka i wybitna znawczyni folkloru tanecznego regionu Rzeszowszczyzny, Alicja Haszczak.
19:10
John Huston. Na własnych zasadachfilm dokumentalny, Francja 2021
Artystyczna i życiowa droga Johna Hustona. Zadebiutował jako reżyser i scenarzysta 'Sokoła maltańskiego'. Kolejne filmy ugruntowały jego pozycję w Hollywood, gdzie zyskał opinię buntownika.
- 20:00Wielka droga
dramat wojenny, Włochy/Polska 1946
Irena i Adam poznali się we Lwowie. Wrzesień 1939 niszczy ich plany i marzenia. Wywiezieni w głąb ZSSR, spotykają się w armii gen. Andersa.
21:30
Tacy byliśmy: Czerwone Gitarycykl reportaży
Czerwone Gitary to zespół, który w wyjątkowy sposób potrafił łączyć rytm, melodię i tekst, tworząc ponadczasowe przeboje. Historia tej grupy jest ważnym elementem polskiej muzyki rozrywkowej.
- 21:55
22:15
Duże zwierzędramat obyczajowy, Polska 2000
Sąsiedzi nie akceptują wielbłąda, pupila państwa Sawickich.
23:30
Tamte lata, tamte dni: Andrzej Titkowmagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z twórcą filmów dokumentalnych, scenarzystą i poetą. Andrzej Titkow wspomina swoje dzieciństwo, studia, przyjaźń z Krzysztofem Kieślowskim i początki pracy.
23:55
Loie Fuller. Obsesja światłafilm dokumentalny, USA 2023
Sylwetka pionierki tańca współczesnego, choreografki i producentki. Loie Fuller stała się ucieleśnieniem ruchu Art Nouveau. Stworzyła nowy rodzaj spektaklu i wywarła wpływ na współczesną kulturę.
0:50
Operacja Samumdramat sensacyjny, Polska 1999
Były as wywiadu rusza na pomoc więzionemu w Iraku synowi.
2:20
Noc krótkich filmów: Funeraliafilm krótkometrażowy, Polska 2022
K wraz z nieodłączną matką wygrywa konkurs kopania grobów, którego nie powinien wygrać. Niezadowoleni organizatorzy chcą dać mu nauczkę, pozbawiając go tego, co było dla niego najważniejsze.
2:35
Noc krótkich filmów: Playetiuda filmowa, Polska 2018
Mężczyzna nie radzi sobie z poczuciem winy. Prześladuje go wspomnienie, że jako dziecko nie obronił matki. Stawia czoło traumie. Wielopoziomowy, przepełniony emocjami film Piotra Sułkowskiego.
- 2:45Noc krótkich filmów: Stagnant
etiuda filmowa, Polska 2021
Adam (Igor Kowalunas) stara się dominować nad bliskimi, bagatelizując swoją niepełnosprawność. Gdy brat, który się nim opiekuje, zmienia pracę, Adam zostaje zmuszony do stawienia czoła ograniczeniom.
3:05
4:35
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI