
TVP Kultura 2Program TV na Niedziela 4.05.2025
- 6:0020 x 20 lat TVP Kultura: Wilhelm Sasnal
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
6:20
Niezapomniane koncerty. Przeżyjmy to jeszcze raz - Opole: Gala jubileuszowa (1)koncert
Największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej przypomną przeboje wykreowane przez festiwal w minionych pięćdziesięciu latach. Wystąpią m.in. Kayah, Edyta Górniak, Maryla Rodowicz i Skaldowie.
7:10
Rozmowy (nie)wygodne: Marek Sekielskiprogram publicystyczny
Mariusz Szczygieł rozmawia z przedstawicielami świata kultury i sztuki. Zadaje prowokujące pytania, oczekując od gości nieszablonowych odpowiedzi. Wywiady odbywają się w księgarni Wrzenie Świata.
8:00
Od ucha do ucha: Jak to działa?: Laser (41)magazyn popularnonaukowy
Zasady działania lasera. Prowadzący pokażą technologię jego produkcji i zastosowania. Przypomną osiągnięcia polskich naukowców w budowie niebieskiego lasera i sprawdzą status projektu.
- 8:20Od ucha do ucha: Zagadki zwierzogromadki: Lisy (15)
magazyn dla dzieci
Widzowie dowiedzą się, czy wszystkie lisy buszują w kurnikach, Kim są lisi kuzyni oraz w jaki sposób zwierzęta te sprzątają las.
- 8:35Od ucha do ucha: Tajemnice Wiklinowej Zatoki: Rozstanie (7-ost.)
serial animowany
Przygody młodego piżmaka Serafina, który właśnie zaczyna samodzielnie żyć.
- 9:05Dokument tygodnia: Dziki realizm Velázqueza
film dokumentalny, Francja 2014
Opowieść o jednym z najwybitniejszych artystów XVII wieku. Początkowo Diego Velazquez tworzył obrazy rodzajowe, później zajął się portretem. Namalował m.in. 'Panny dworskie' i 'Wenus z lustrem'.
- 10:00Scena muzyczna: Aga Derlak
koncert
Pianistka, flecistka i kompozytorka Aga Derlak to ważny głos młodej polskiej sceny jazzowej. Artystka jest laureatką wielu konkursów. Wykona utwory z płyty wydanej w lipcu 2021 roku.
- 10:4020 lat TVP Kultura
reportaż
Twórcy programu przybliżają historię 20 lat działania TVP Kultura od rozpoczęcia emisji 24.04.2005 roku. W audycji przedstawiane są najważniejsze działania antenowe oraz projekty artystyczne.
- 11:05Przez dziewięć mostów
dramat obyczajowy, Polska 1971
Wiejska kobieta wydaje na świat chore dziecko. Przesąd mówi, że maleństwo wyzdrowieje, gdy matka przeniesie je przez dziewięć mostów.
12:00
Od ucha do ucha: Katarfilm krótkometrażowy, Polska 1984
Filmowa wersja wiersza Jana Brzechwy pod tym samym tytułem.
- 12:05Od ucha do ucha: W samolocie
film animowany, Polska 1976
Babcia i jej kura lecą aeroplanem i przeżywają niezwykłe przygody.
- 12:10Od ucha do ucha: Trąba
film krótkometrażowy, Polska 1976
Zarozumiała trąba zamierza zostać wielką artystką. Postanawia zagłuszyć inne instrumenty w orkiestrze.
- 12:20W poszukiwaniu dobrego filmu
magazyn filmowy
Prowadzący rozmawiają z twórcami o filmie, który w danym tygodniu wchodzi do kin. W każdym odcinku prezentują także wywiad z obiecującym debiutantem sztuki aktorskiej bądź reżyserskiej.
12:45
Zakochaj się w Polsce: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (334)magazyn
Miejsce skoncentrowane na rzeźbie XX i XXI wieku, gdzie sztuka harmonijnie współistnieje z naturą. Na terenie 13-hektarowego zespołu podworskiego znajduje się dawny letni pałacyk malarza Józefa Brandta. Od ponad 40 lat funkcjonuje tu najważniejszy polski ośrodek kulturalny poświęcony współczesnej rzeźbie. Posiada on bogatą kolekcję, obejmującą ponad 2000 dzieł takich artystów jak Magdalena Abakanowicz, Teresa Murak, Władysław Hasior i Mirosław Bałka.
- 13:10Najważniejszy dzień życia: Uszczelka (1/9)
serial obyczajowy
Reporter radiowy pyta przypadkowo spotkane osoby o najważniejszy dzień ich życia. Ich odpowiedzi stanowią treść poszczególnych filmów cyklu.
- 14:05Piwnica Wandy Warskiej
program muzyczny
Widzowie będą mogli między innymi zobaczyć obrazy namalowane przez piosenkarkę i podziwiać ulice Krakowa słuchając jej muzyki.
- 14:45Portfel
film krótkometrażowy, Polska 1971
Roztargniony profesor sądzi, że jego portfel został skradziony i odbiera go człowiekowi, którego - niesłusznie - posądza o kradzież.
- 15:15Dobre strony: Małgorzata Szumowska i Krzysztof Zalewski (4)
cykl felietonów
Reżyserka Małgorzata Szumowska i rockman Krzysztof Zalewski dzielą się tym, czego szukają w literaturze, omawiają książki, które na nich wpłynęły, oraz opisują, jak czytanie wzbogaca ich codzienność.
15:25
Portrety: Ewa Wycichowskaprogram kulturalny
Rozmowy z artystami reprezentującymi świat tańca i muzyki. Bohaterami odcinków będą m.in. Jerzy Artysz i Przemysław Śliwa. Głównym motywem cyklu etiud są wspomnienia z czasów aktywności artystycznej.
- 15:35Mistrzowie muzyki filmowej: Lata osiemdziesiąte. Część pierwsza
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
16:20
Księga przestrzeni: Wysokie murymagazyn kulturalny
Eksperci omówią architekturę budynków powstałych na potrzeby administracji samorządowej i sądownictwa. Przedstawione zostaną m.in. Sąd Okręgowy w Katowicach oraz Urząd Miejski w Siechnicach.
- 16:55Iskry kultury. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej
reportaż
Relacja z rozpoczęcia polskiej prezydencji w UE 14 stycznia 2025 roku. W Parlamencie Europejskim w Brukseli zorganizowano dwie wystawy. Program powstał we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.
17:15
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
17:40
Niedziela z...: twórczością Zbigniewa Wodeckiegoprogram kulturalny
Opowieść o twórczości artysty estradowego, multiinstrumentalisty i kompozytora. Do najpopularniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego należą piosenki 'Zacznij od Bacha' i 'Z tobą chcę oglądać świat'.
- 18:20Niedziela z...twórczością Zbigniewa Wodeckiego: Lubię wracać tam, gdzie byłem
film dokumentalny, Polska 2023
Opowieść o życiu Zbigniewa Wodeckiego, jednego z najbardziej popularnych i lubianych polskich artystów. Wspomnieniami o muzyku podzielą się m.in. członkowie jego rodziny oraz przyjaciele.
- 19:20Niedziela z...twórczością Zbigniewa Wodeckiego: Szlakiem Kolberga: Zbigniew Wodecki
cykl reportaży
W tym odcinku Zbigniew Wodecki odwiedził okolice Leżajska na Rzeszowszczyźnie, aby spotkać się z Albiną Kuraś, miejscową artystką.
19:45
20:00
Profesor Wilczurmelodramat, Polska 1938
Przedwojenna ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza. Profesor Wilczur wraca do pracy w klinice. Dobraniecki nieustannie coś knuje.
- 21:30Ciemnego pokoju nie trzeba się bać
film krótkometrażowy, Polska 2009
Jedenastoletnia Łata przygotowuje piosenkę na akademię z okazji Dnia Ojca. Baczniej niż zwykle przygląda się swojemu ojcu...
- 22:10Dobre strony: Miuosh i Krzysztof Zanussi (6)
cykl felietonów
Miuosh i Krzysztof Zanussi wspominają pierwsze książki, które wpłynęły na ich rozwój. Na twórczość Krzysztofa rzutowały powieści Balzaca. Miuosha twórczo zainspirowała pewna niezwykła lektura. Artyści rozmawiają także o tym, jak czytanie pomaga w utrzymaniu poczucia więzi z innymi oraz podtrzymują ciekawość wobec otaczającego nas świata.
22:25
Rozmowy (nie)wygodne: Marek Sekielskiprogram publicystyczny
Mariusz Szczygieł rozmawia z przedstawicielami świata kultury i sztuki. Zadaje prowokujące pytania, oczekując od gości nieszablonowych odpowiedzi. Wywiady odbywają się w księgarni Wrzenie Świata.
- 23:10Film noir: Style (3/3)
film dokumentalny, Wielka Brytania 2021
Stylistyka nazywana czarnym filmem lub czarnym kinem rozwijała się najprężniej w latach 40., a także na początku 50. XX wieku w USA. Twórcy filmu opowiadają o charakterystycznych cechach gatunku.
- 23:55Rzecz Polska: Plakat Zamecznika i Polska Szkoła Plakatu
cykl dokumentalny
Prezentacja osiągnięć krajowej sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage i promują nowe rozwiązania. Program opowie o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania.
- 0:10Muzyka w sieci (17)
program muzyczny
Program prezentujący twórców muzycznych oraz ich utwory w internecie.
- 0:30Świętokrzyskie krajobrazy: Od buczyny do torfowisk - Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy
cykl reportaży
Filmowa podróż przez pejzaże województwa świętokrzyskiego.
1:00
Niedziela z...: twórczością Zbigniewa Wodeckiegoprogram kulturalny
Opowieść o twórczości artysty estradowego, multiinstrumentalisty i kompozytora. Do najpopularniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego należą piosenki 'Zacznij od Bacha' i 'Z tobą chcę oglądać świat'.
- 1:40Niedziela z...twórczością Zbigniewa Wodeckiego: Lubię wracać tam, gdzie byłem
film dokumentalny, Polska 2023
Opowieść o życiu Zbigniewa Wodeckiego, jednego z najbardziej popularnych i lubianych polskich artystów. Wspomnieniami o muzyku podzielą się m.in. członkowie jego rodziny oraz przyjaciele.
- 2:40Niedziela z...twórczością Zbigniewa Wodeckiego: Szlakiem Kolberga: Zbigniew Wodecki
cykl reportaży
W tym odcinku Zbigniew Wodecki odwiedził okolice Leżajska na Rzeszowszczyźnie, aby spotkać się z Albiną Kuraś, miejscową artystką.
3:05
3:15
Polskie Evergreeny. Ladies' Jazz Festival Gdynia 2024koncert
W Gdyni wystąpiły damy polskiego jazzu, m.in. Monika Borzym, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska i Aga Zaryan. Wykonały takie hity jak "Zielono mi" czy "Cichosza". Na scenie gościł też Grzegorz Turnau.
- 4:25Noc krótkich filmów: Poza biurem
film krótkometrażowy, Polska 2022
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Tuż przed Wigilią samotnego księgowego odwiedza pewien tajemniczy gość.
4:45
Którędy po sztukę: Kleemagazyn kulturalny
Program prezentuje prace należące do najważniejszych kolekcji sztuki w Polsce.
- 4:50Dokument tygodnia: Dziki realizm Velázqueza
film dokumentalny, Francja 2014
Opowieść o jednym z najwybitniejszych artystów XVII wieku. Początkowo Diego Velazquez tworzył obrazy rodzajowe, później zajął się portretem. Namalował m.in. 'Panny dworskie' i 'Wenus z lustrem'.
5:45
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI