
TVP Kultura 2 Program TV na dziś
2:35
Noc krótkich filmów: Playetiuda filmowa, Polska 2018
Mężczyzna nie radzi sobie z poczuciem winy. Prześladuje go wspomnienie, że jako dziecko nie obronił matki. Stawia czoło traumie. Wielopoziomowy, przepełniony emocjami film Piotra Sułkowskiego.
- 2:45Noc krótkich filmów: Stagnant
etiuda filmowa, Polska 2021
Adam (Igor Kowalunas) stara się dominować nad bliskimi, bagatelizując swoją niepełnosprawność. Gdy brat, który się nim opiekuje, zmienia pracę, Adam zostaje zmuszony do stawienia czoła ograniczeniom.
3:05
4:35
4:55
- 6:05Muzyczne poranki: Teledysk
magazyn muzyczny
Twórcy programu prezentują utwory muzyczne w różnych interpretacjach. W repertuarze znajdą się zarówno dzieła klasyczne z minionych wieków, jak i kompozycje współczesne.
6:40
Rozmowy (nie)wygodne: Katarzyna Nosowskaprogram publicystyczny
Mariusz Szczygieł rozmawia z Katarzyną Nosowską. Wszechstronnie utalentowana piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, pisarka, felietonistka i prezenterka radiowa porusza zagadnienia: istoty miłości, znaczenia samości, korzyści płynących z samotności, a także wspomina dzieciństwo oraz opowiada o marzeniach, uzależnieniach i wartości słów.
7:25
Tamte lata, tamte dni: Jan Jakub Kolskimagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z reżyserem o doświadczeniach, które go ukształtowały. Jan Jakub Kolski wspomina dzieciństwo w domu w Popielawach, w którym wychowywali go dziadkowie.
7:55
Podróże z historią: Winne tajemnice (7)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 8:2020 x 20 lat TVP Kultura: Agata Szymczewska
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
- 8:40
9:00
Blisko, coraz bliżej: Przyjadę na ślub. Rok 1870 (2/19)serial obyczajowy
Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.
10:20
Księga przestrzeni: Przestrzeń inteligentna (8)magazyn kulturalny
W odcinku omówiona zostaje architektura uczelni wyższych, bibliotek, muzeów i skansenów. Przedstawione zostają: gmach Biblioteki Miejskiej w Opolu i Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie.
10:45
Zielone kasztanyfilm obyczajowy, Polska 1985
Nastoletni Marek nie zostaje przyjęty do drużyny piłkarskiej. Postanawia się zemścić na trenerze.
12:05
John Huston. Na własnych zasadachfilm dokumentalny, Francja 2021
Artystyczna i życiowa droga Johna Hustona. Zadebiutował jako reżyser i scenarzysta 'Sokoła maltańskiego'. Kolejne filmy ugruntowały jego pozycję w Hollywood, gdzie zyskał opinię buntownika.
- 13:00Portrety dokumentalne: Maciej Adamek
cykl dokumentalny
Cykl przedstawia bogactwo polskiej szkoły dokumentalnej i jej wybitnych twórców.
13:30
Ja gorę!komedia, Polska 1967
Do autora przychodzi duch szlachcica Pogorzelskiego i opowiada swoją historię.
13:55
Scena taneczna: Balet współczesnyprogram kulturalny
Twórcy odcinka przybliżą dzieje baletu współczesnego. Aleksandra Dziurosz i Klaudia Carlos opowiedzą o najważniejszych prądach i twórcach. Widzowie zobaczą fragment choreografii Roberta Bondary.
- 14:20Festiwal Góry Literatury 2025
reportaż
Największe wydarzenie literacko-społeczne w Polsce. W programie znalazły się relacje z wybranych spotkań, koncertów, wystaw, performansów, seminariów, warsztatów, spacerów czy dyskusji.
14:35
Miasto z morzafilm historyczny, Polska 2009
Rok 1923. Krzysztof jedzie do powstającej właśnie Gdyni w poszukiwaniu pracy. Próbuje odnaleźć swoje miejsce na świecie.
- 16:30Głosy
film dokumentalny, Polska 2012
Ukazana zostanie specyfika ginącego już zawodu lektora i spikera radiowo-telewizyjnego na przykładzie legendarnych przedstawicieli tej profesji. Każdy z nich ma na koncie setki przeczytanych filmów.
17:05
Blisko, coraz bliżej: Trwanie i przemoc. Rok 1884 (3/19)serial obyczajowy
Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.
- 18:15Muzyka w sieci (7)
program muzyczny
Program prezentujący twórców muzycznych oraz ich utwory w internecie.
18:30
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 18:45Dobre strony: Sarsa i Pablopavo (2)
cykl felietonów
Sarsa i Pablopavo (Paweł Sołtys) dyskutują o literaturze. Piosenkarka wspomina, jak książki wpłynęły na jej artystyczną wrażliwość. Pablopavo przedstawia je jako terapeutyczne narzędzie.
- 19:00Reżyserzy: Elia Kazan (10-ost.)
serial dokumentalny
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
19:45
Chciałbym się ogolićfilm krótkometrażowy, Polska 1966
Filmowa makabreska o kliencie, którego goli fryzjer-psychopata.
20:00
Panny i wdowy (4/5)serial historyczny
Losy polskich kobiet na przestrzeni stu lat - od upadku powstania styczniowego po czasy współczesne. Opowieść o rodzinie Lechickich.
- 20:50Ukraińska czytanka: Halyna Kruk
cykl felietonów
Cykl prezentuje twórczość szesnaściorga współczesnych ukraińskich autorów, którzy w lipcu 2015 roku uczestniczyli w Miesiącu spotkań autorskich, największym festiwalu literackim w Europie Środkowej.
- 21:00Wstęp do filmu "Zawrócony"
felieton
21:05
22:25
- 0:05Od ucha do ucha: Leopold Mozart - Symfonia Dziecięca
program muzyczny
Impresja filmowa do muzyki Leopolda Mozarta.
0:10
Od ucha do ucha: Tygrys bez paskówfilm animowany, Francja/Szwajcaria 2018
Mały tygrysek decyduje się na wyprawę. Zamierza odnaleźć swoje paski.
- 0:15Od ucha do ucha: Niczego się nie boję
film krótkometrażowy, Niemcy/Norwegia
Bohater odkrywa, że każdy czasem się czegoś boi i prawdziwą odwagą jest stawienie czoła swoim lękom.
- 0:20Od ucha do ucha: Wspinaczka
film krótkometrażowy, Polska 1984
Opowieść o turyście, który z mozołem zdobywa górski szczyt, pomimo że wiedzie na niego wyciąg krzesełkowy.
0:25
Od ucha do ucha: Mój dziadek się schowałfilm animowany, Francja 2018
Wzruszająca historia o miłości, tęsknocie i przeżywaniu żałoby. Dziadek przygotowuje wnuczka na moment, gdy go zabraknie, tłumacząc chłopcu, że będzie musiał zatroszczyć się o kwiaty w ogrodzie.
- 0:35Rzeka dzieciństwa (2)
koncert jubileuszowy Tadeusza Nalepy
Koncert w 60. urodziny Tadeusza Nalepy. Obok jubilata wystąpili także Stanisław Soyka, Mira Kubasińska, Grażyna Dramowicz i Trio Bluesowe.
1:30
Noc krótkich filmów: Funeraliafilm krótkometrażowy, Polska 2022
K wraz z nieodłączną matką wygrywa konkurs kopania grobów, którego nie powinien wygrać. Niezadowoleni organizatorzy chcą dać mu nauczkę, pozbawiając go tego, co było dla niego najważniejsze.
1:45
Kino według Godardafilm dokumentalny, Francja 2022
Jean-Luc Godard ma w dorobku 140 filmów. Po okresie Nowej Fali zajął się materiałami zaangażowanymi społecznie. Po dłuższym czasie wrócił do eksperymentów z montażem, narracją i technologią wideo.
- 3:25
3:40
Szczęśliwy pracownik, czyli jak sabotować pracęfilm dokumentalny, Finlandia/Norwegia 2022
Autorzy dokumentu ukazują systemowe problemy, które nękają największe korporacje: od nowomowy, przez biurokrację udającą efektywność, po często niekompetentnych menedżerów.
4:55
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI