TVP Historia 2Program TV na Poniedziałek 15.12.2025
- 19:15Sława i chwała: Wojenka (3)
serial historyczny
Ekranizacja powieści Jarosława Iwaszkiewicza. Dzieje rodów Myszyńskich, Royskich i Gołąbków na tle przemian historycznych do końca II wojny.
- 20:10Kroniki Hitlera: Mąż stanu. Lata 1937-1938 (7)
serial dokumentalny
Codzienne życie mieszkańców Europy w latach 1889-1945. Twórcy opierają się na obszernych materiałach archiwalnych. Pokazują losy Hitlera na społecznym tle w pierwszej połowie XX wieku.
21:00Piosenką przez historię: Wielka Solidarnośćcykl reportaży
W lipcu i sierpniu 1980 roku Polskę ogarnęły protesty. Ich bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen podstawowych produktów spożywczych. 14 sierpnia rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej.
- 21:101970 - trzy grudniowe historie
film dokumentalny, Polska 2008
21:30Polscy. Seryjni: Zdzisław Marchwicki (3)serial dokumentalny
Osiem opowieści o seryjnych mordercach. Wszyscy zbrodniarze polowali na swoje ofiary w okresie PRL-u. Widzowie poznają historię Karola Kota czy Zdzisława Marchwickiego, zwanego wampirem z Zagłębia.
- 22:10Wojenny stan
film dokumentalny, Polska 2024
Opowieść skupia się na wydarzeniach od stycznia 1981 roku. Film przedstawia m.in. próby rejestracji "Solidarności Wiejskiej", strajki głodowe, rolników i studentów oraz obecność wojska na ulicach.
- 23:10Sonderghetto
film dokumentalny, Białoruś 2018
We wrześniu 1941 roku do Mińska przybył z Hamburga pociąg z żydowskimi pasażerami. Zostali osadzeni w specjalnej części getta. Spośród prawie 24 tysięcy deportowanych przeżyło zaledwie kilka osób.
0:05Sensacje XX wieku: Najwyższa stawka, część 1program historyczny
John Kennedy objął prezydenturę w okresie dynamicznego rozwoju radzieckiego arsenału nuklearnego. Program ukazuje napiętą rozgrywkę polityczną, w której Kennedy początkowo poniósł porażkę podczas inwazji w Zatoce Świń, a następnie stopniowo doprowadził USA do wyrównania potencjału nuklearnego z ZSRR. Sytuacja była tak poważna, że niektórzy eksperci Pentagonu uznali zamach na prezydenta za możliwy sygnał nadchodzącego ataku ze strony Moskwy. Wiceprezydent Johnson nie był wówczas odpowiednio przeszkolony w korzystaniu z tzw. walizki nuklearnej, umożliwiającej wydanie rozkazu do kontruderzenia.
0:25Sensacje XX wieku: Najwyższa stawka, część 2program historyczny
Chruszczow, usiłując zapewnić przewagę nuklearną Związku Radzieckiego, umieścił rakiety średniego zasięgu na Kubie. Zdecydował się na takie posunięcie, gdyż uznał, że Kennedy jest politykiem chwiejnym i niedoświadczonym. Negatywną ocenę możliwości swojego rywala Chruszczow oparł na fatalnych działaniach prezydenta: zaakceptowaniu inwazji w Zatoce Świń czy braku stanowczości w sprawie budowy muru berlińskiego. Program przedstawia mechanizm tej rozgrywki, od wyniku której zależał układ sił na świecie.
0:50Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Tylawa - reduta pamięci (279)magazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
- 1:10Encyklopedia II wojny światowej: Generał mróz
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
1:30
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI




