
TVP Historia 2Program TV na Poniedziałek 28.07.2025
- 7:00Był taki dzień: 28 lipca
felieton, Polska
28 lipca 1586 roku do Europy przywieziono pierwsze ziemniaki. W 1750 roku zmarł Jan Sebastian Bach. W 1998 roku zmarł Zbigniew Herbert.
7:05
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Odzyskany pomnik (259)magazyn historyczny
We wrześniu 1939 roku. Niemcy wkroczyli do osada Wola Wiązowa w powiecie Bełchatów. Rządy rozpoczęli od zniszczenia odsłoniętego rok wcześniej pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.
7:30
Przeprowadzki: Niczyj portret (7/10)serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
8:20
Lena na Bałkanach: Kuchnia (4)cykl reportaży
W Serbii Lena odwiedza miasto papryki, w którym obserwuje, jak wytwarza się ajvar. Podąża także śladami produkcji rakiji i kosztuje chorwackiego wina. Wybiera się również na streetfood w Podgoricy.
8:45
W kotle historii: Pieniądz kręci ziemią. Kopernik i ekonomiamagazyn kulinarny
21 marca 1522 roku Mikołaj Kopernik na sejmiku generalnym Prus Królewskich wygłosił traktat o monecie. Chodziło o unifikację systemu monetarnego Prus Królewskich oraz Rzeczpospolitej.
- 9:10Był taki dzień: 28 lipca
felieton, Polska
28 lipca 1586 roku do Europy przywieziono pierwsze ziemniaki. W 1750 roku zmarł Jan Sebastian Bach. W 1998 roku zmarł Zbigniew Herbert.
- 9:15Historia Polski: Kobos - ocalić od zapomnienia
film dokumentalny, Polska 2022
Żołnierz podziemia niepodległościowego, Stefan Kobos, związany był z miejscowością Brzeziny Bełżeckie na Lubelszczyźnie w powiecie tomaszowskim. Zachował się w lokalnej pamięci jako bohater.
- 10:05Był taki dzień: 28 lipca
felieton, Polska
28 lipca 1586 roku do Europy przywieziono pierwsze ziemniaki. W 1750 roku zmarł Jan Sebastian Bach. W 1998 roku zmarł Zbigniew Herbert.
- 10:10Encyklopedia II wojny światowej: Kursk (1)
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:35
Ile jest życia: Nadziei za grosze (8/12)serial obyczajowy
Serial przedstawiający powojenne losy grupy przyjaciół, którzy brali udział w powstaniu warszawskim. Akcja rozpoczyna się wiosną 1945 roku, niebawem po zakończeniu wojny i obejmuje następne dwadzieścia kilka lat. Scenariusz został oparty na powieści Romana Bratnego pod tym samym tytułem, która została wydana w 1971 roku.
11:20
Na tropie przypraw. Pikantnie i słodko: Tymianekmagazyn kulinarny
Program kulturalno-kulinarny obfitujący w ciekawe historie i anegdoty związane z przyprawami. Rozmowy prowadzących połączone są z przygotowaniem potraw z użyciem różnych dodatków.
- 11:45Park Narodowy New Forest
film dokumentalny, Wielka Brytania/Austria 2021
Podróż do krainy rozciągającej się od równin Salisbury do brzegów kanału La Manche. Twórcy odkrywają sekrety lasów, bagien i wrzosowisk, które dają schronienie rzadkim gatunkom fauny.
12:35
Podróże z historią: Jak powstaje papier? (36)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
13:00
Polska i świat z historią w tle: Tajemnica podziemnego miastacykl reportaży
Grupa ludzi z Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej od wielu lat próbuje dotrzeć do nieznanych miejsc projektu Riese. Ten podziemny kompleks to jedna z największych zagadek II wojny światowej.
13:20
Życiodajne rzeki Półwyspu Iberyjskiego: Tag (3)serial dokumentalny
Opowieść o rzekach Hiszpanii i Portugalii. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Te zbiorniki wodne były pierwszymi autostradami.
14:10
Tajemnice, zamki i podziemia: Zagadka 65 kilometracykl reportaży
Tuż przed zakończeniem II wojny światowej, do tajemniczego tunelu wjechał pociąg, jadący z Wrocławia. Nigdy nie dotarł do celu. Autorzy programu starają się wytłumaczyć, co stało się z nim stało.
- 14:35Tora i miecz
film dokumentalny, Polska 2016
Autorzy dokumentu przedstawiają nieznane aspekty powstania w warszawskim getcie, m.in. udział w walkach ortodoksyjnych Żydów oraz organizacji bojowych, w tym Żydowskiego Związku Wojskowego.
- 15:30Korona królów (284)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
15:55
Poczet wielkich hetmanów: Król Jan III Sobieski (7)program historyczny
Biografie wybitnych wodzów, którzy wsławili się swoimi dokonaniami na polach bitwy.
16:15
Sensacje XX wieku: Księga szpiegów - Powers, część 1 (1)program historyczny
W tym odcinku historia zestrzelenia samolotu szpiegowskiego U2 nad ZSRR 1 maja 1960 roku.
16:30
Sensacje XX wieku: Księga szpiegów - Powers, cześć 2 (2)program historyczny
W tym odcinku historia zestrzelenia samolotu szpiegowskiego U2 nad ZSRR 1 maja 1960 roku.
16:50
Polacy na ratunek Żydom: Rodzina Szylarów (118)cykl reportaży
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
- 17:05Historia Polski: Krwawy ślad
film dokumentalny, Polska 2019
Byli więźniowie nazistowskiego obozu zagłady w Pomiechówku opowiadają, że był on najgorszym miejscem kaźni, w jakim byli przetrzymywani. Według szacunków zginęło tam od 65 tys. do 100 tys. ludzi.
- 17:55Był taki dzień: 28 lipca
felieton, Polska
28 lipca 1586 roku do Europy przywieziono pierwsze ziemniaki. W 1750 roku zmarł Jan Sebastian Bach. W 1998 roku zmarł Zbigniew Herbert.
18:00
Koło historii: Palmiry historia rodzinnacykl reportaży
Bohaterem reportażu jest Krystian Brodacki, syn Marii Brodackiej, która w 1940 roku poniosła śmierć w trakcie niemieckiej egzekucji w Palmirach. Krystian miał wtedy zaledwie kilka miesięcy.
18:25
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
18:45
Flesz historii (721)cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
19:00
Przeprowadzki: Steinway ordynata (8/10)serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
- 19:50Polska z bocznej drogi: Zabytkowe sentymenty
reportaż
Zofia Langowska umożliwia młodzieży realizację własnych pasji. W Policealnym Studium Rzemiosł Artystycznych w Rzepczynie młodzi uczą się witrażownictwa i renowacji mebli.
20:00
Res Poloniae. O Polsce z oddali: Patrick Spottiswoodewywiad
Wywiady z wybitnymi ludźmi pióra, teatru, polityki i gospodarki. Rozmowy skupiają się na związkach bohaterów z Polską i jej kulturą.
- 20:25Od Hallera do Pattona
film dokumentalny, Polska 2021
Opowieść o polskich żołnierzach pracujących dla armii USA we Francji w latach 1945-1967. Przybyli tu za czasów generała Hallera. Służyli głównie w oddziałach transportowych oraz lotniczych.
- 21:15Maria - kobieta ośmiu błogosławieństw
film dokumentalny, Polska 2018
Maria Okońska opowiada o swoim życiu i współpracy z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Jej wypowiedzi ilustrowane są archiwalnymi materiałami filmowymi. Twórcy kreślą tło historyczne omawianych wydarzeń.
- 22:10Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej (4/9)
cykl reportaży
Opowieść o muzyce i jej twórcach. Widzowie poznają m.in. sylwetkę pieśniarza Jana Kiepury. Narratorka odwiedzi Cmentarz Łyczkowski, na którym spoczywa kompozytor Stanisław Niewiadomski.
- 22:30Karski i władcy ludzkości
film dokumentalny, Polska 2015
Portret bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, Jana Karskiego. Wspominają go Zbigniew Brzeziński i Władysław Bartoszewski. Film zawiera materiały archiwalne i sekwencje animowane.
23:25
Sensacje XX wieku: Tajna sprawaprogram historyczny
Borys Sawinkow w 1904 r. dokonał zamachu na ministra Plehwego, potem na wielkiego księcia Sergiusza. Był socjalistą i rewolucjonistą, ale zawsze przeciwstawiał się bolszewikom.
0:10
Polska i świat z historią w tle: Major i dziewczynacykl reportaży
Dokument poświęcony Lidii Lwow-Eberle, kochance słynnego majora Zygmunta "Łupaszki" Szendzielarza.
- 0:30Krzyż ponad swastyką
film dokumentalny, Polska 2020
Naziści dążyli do zgładzenia polskiej inteligencji. Mordowali i zsyłali do obozów koncentracyjnych m.in. duchownych. Świadkowie wydarzeń i archiwalne materiały przypominają o tym dramacie.
1:45
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historiimagazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
- 2:10Encyklopedia II wojny światowej: Śmiertelny uścisk
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:30
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI