
TVP Historia 2Program TV na Wtorek 10.06.2025
- 6:55Był taki dzień: 10 czerwca
felieton, Polska
10 czerwca 1926 roku zmarł Antonio Gaudi. W 1935 roku w Nowym Jorku opracowano program "A-A" W 1966 roku opublikowano dane GUS o spożyciu alkoholu.
7:00
Spór o historię: Orsza 1514debata
8 września 1514 roku nieopodal Orszy liczące około 30 tys. żołnierzy siły litewsko-polskie dowodzone przez księcia Ostrogskiego starły się z armią kniazia Iwana Czeladnina.
- 7:30Wojenne dziewczyny 2 (26)
serial historyczny
Dalsze losy Irki, Ewki i Marysi. Stojące na progu dorosłości dziewczyny muszą zmierzyć się z okrucieństwami II wojny światowej. Włączają się w dramatyczną walkę przeciwko okupantowi.
- 8:15Ocalony świat: Leśny majestat (2)
serial dokumentalny
Grzegorz Miśtal wraz z gośćmi odkrywa sekrety przyrody. Przedstawia chronione gatunki zwierząt i unikalne siedliska przyrodnicze.
- 8:45W kotle historii: Bitwa pod Płowcami - zwycięstwo czy remis?
magazyn kulinarny
Gdyby nie Płowce, być może nie byłoby Grunwaldu. Ta bitwa pozwoliła odkryć, że Krzyżaków da się pokonać w polu. Ci ostatni wycofali się do Torunia, by korzystać z najlepszych wytworów kulinarnych.
- 9:10Historia Polski: Przepis na sukces
film dokumentalny, Polska 2018
Historia Mariana Dąbrowskiego, założyciela i redaktora naczelnego wydawnictwa Ilustrowanego Kuriera Codziennego.
9:45
Polska i świat z historią w tle: Miłość w czasach wyklętychcykl reportaży
Józefa Życińska doskonale pamięta moment, w którym po raz pierwszy zobaczyła przyszłego męża. Ojciec w 1943 r. wysłał ją z meldunkiem do mjr. Jana Piwnika, do którego przyjechał Aleksander Życiński.
- 10:10Encyklopedia II wojny światowej: Daleko na Wschodzie (1)
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 10:35Najważniejszy dzień życia: Gra (2/9)
serial obyczajowy
Reporter radiowy pyta przypadkowo spotkane osoby o najważniejszy dzień ich życia. Ich odpowiedzi stanowią treść poszczególnych filmów cyklu.
11:35
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Płockcykl reportaży
Płock miał szczególne znaczenie za czasów rządów Władysława I Hermana oraz jego synów Zbigniewa i Bolesława III Krzywoustego. Gród stał się wówczas główną rezydencją monarszą w kraju.
- 11:45Smorawiński
film dokumentalny, Polska 2021
Mieczysław Smorawiński w 1927 roku stał się najmłodszym generałem Wojska Polskiego. W 1939 roku wraz z innymi oficerami znów stanął przed koniecznością obrony kraju. Zginął w lesie katyńskim.
- 12:40Podróże z historią: Jak zostać husarzem? (2)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:10Śladami "Potopu"
film dokumentalny, Polska 2006
Na dokument składają się fragmenty filmu 'Potop', obrazy miejsc, w których toczy się akcja, wypowiedzi polskich oraz litewskich historyków.
14:00
Obłoki śmierci. Bolimów 1915dokument fabularyzowany, Polska 2020
Pod Bolimowem starły się armie niemiecka i rosyjska. To tutaj zaczęła się historia nowoczesnej wojskowości w jej najgorszym sensie. Przywódcy II Rzeszy zdecydowali o użyciu w walce broni chemicznej.
15:05
Makłowicz w podróży: Podróż 23. Luksemburg - Belgia - Niemcy: Luksemburg - miasto stołecznemagazyn kulinarny
W Luksemburgu przy wiadukcie nad rzeką Alzette Robert Makłowicz przyrządza tatara z szalotką, kaparami, majonezem i ketchupem. Potem rusza na spacer uliczkami starej części miasta.
- 15:30Korona królów (250)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
- 15:55Był taki dzień: 10 czerwca
felieton, Polska
10 czerwca 1926 roku zmarł Antonio Gaudi. W 1935 roku w Nowym Jorku opracowano program "A-A" W 1966 roku opublikowano dane GUS o spożyciu alkoholu.
16:00
Koło historii: Spalone wsiecykl reportaży
Film ukazujący ślady wojny, które zachowały się we wsiach Lubelszczyzny, gdzie Niemcy równali z ziemią całe wioski. Mieszkaniec Osieków Lęborskich opowiada o przeżyciach z pacyfikacji swojej wioski.
16:20
Sensacje XX wieku: Łowcy skarbówprogram historyczny
Przypomnienie wyścigu o zdobycie dokumentacji niemieckich rakiet balistycznych, jaki w 1944 roku prowadzili ze sobą Anglicy i Rosjanie.
17:05
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Ostrów Lednickicykl reportaży
Ostrów Lednicki nazywany jest wyspą władców. Do dziś zachowały się tam pozostałości najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej z X wieku oraz relikty wałów obronnych.
- 17:15Historia Polski: Feliks znaczy szczęśliwy
film dokumentalny, Polska 2008
Historia Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy tajnej policji. Dla wielu Rosjan jest on częścią mitu o solidnym moralnym fundamencie ZSRR.
18:10
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Zaginione Morsy (333)magazyn historyczny
Jedną z nierozwiązanych tajemnic jest zaginięcie pistoletów maszynowych podczas marszu 39 Dywizji Piechoty 27 września 1939 r. Inną intrygującą historią jest działalność Stanisława Szepietowskiego.
- 18:30Perły archiwów
reportaż
Prof. Antoni Dudek przeprowadził rozmowę z Leszkiem Millerem, omawiając kluczowe okoliczności, które doprowadziły do przełomu w Polsce w 1989 roku. Rozmowa skupiała się na analizie wydarzeń, które wpłynęły na transformację ustrojową kraju, przejście od systemu komunistycznego do demokracji. Punktem wyjścia do dyskusji był materiał "Miller w Żaku", który stanowił inspirację do szczegółowego omówienia wpływu polityki oraz decyzji kluczowych postaci związanych z tym okresem. Leszek Miller podzielił się swoimi wspomnieniami i ocenami, co pozwoliło zrozumieć, jaka była rola różnych ugrupowań i liderów w tym przełomowym czasie.
- 19:00Wojenne dziewczyny 3 (27)
serial historyczny
Opowieść o niemieckiej okupacji Polski z perspektywy młodych kobiet: Irki (Marta Mazurek), Ewki (Vanessa Aleksander) oraz Marysi. U progu swojego dorosłego życia mierzą się z okrucieństwami wojny.
- 19:45Portrety wojenne. Kobiety: Władysława Macieszyna
serial dokumentalny
Młodość Haliny Szwarc, Władysławy Macieszyny, Heleny Marusarzówny, Wandy Gertz oraz Haliny Szymańskiej przypadła na czasy wojny. Twórcy opowiadają o ich poświęceniu, walce i determinacji.
20:15
Kroniki Hitlera: Morderca. Lata 1933-1934 (4)serial dokumentalny
Codzienne życie mieszkańców Europy w latach 1889-1945. Twórcy opierają się na obszernych materiałach archiwalnych. Pokazują losy Hitlera na społecznym tle w pierwszej połowie XX wieku.
21:05
Tajemnice Archiwum (14)cykl reportaży
W archiwach można znaleźć mnóstwo skarbów - nieznane nikomu sensacyjne opowieści czy tajemnice sławnych osób. Kryjące się w tych dokumentach sekrety mogą zmienić sposób postrzegania przeszłości.
- 21:20Historia w postaciach zapisana: Nostradamus. Wizjoner czy oszust?
cykl dokumentalny
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
- 23:05Siostry. Dziesięć panien mądrych
film dokumentalny, Polska 2022
Siostra Maria Paschalis Jahn wraz z dziewięcioma towarzyszkami zginęła z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. Papież uznał ich męczeństwo, zgadzając się na beatyfikację zakonnic 11 czerwca 2022 r.
- 23:55Przeżyjmy to jeszcze raz. Plakat w PRL
film dokumentalny, Polska 2011
Najważniejsze wydarzenia z historii Polski Ludowej utrwalone w plakatach z tamtego okresu.
0:35
Sensacje XX wieku: Zaginione archiwa, część 1 (1)program historyczny
Odcinek poświęcony działalności polskiego wywiadu wojskowego w czasach drugiej wojny światowej.
1:00
Sensacje XX wieku: Zaginione archiwa, część 2 (2)program historyczny
Odcinek poświęcony działalności polskiego wywiadu wojskowego w czasach drugiej wojny światowej.
1:25
Wojna w eterze: Nietrwałość uczućcykl felietonów
Cykl kilkuminutowych filmów, ukazujących poglądy dwóch stron biorących udział w zimnej wojnie: Wschodu i Zachodu, komunistycznych władz i państw demokratycznych, bloku sowieckiego i wolnego świata.
1:30
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Anielin - wyspa zatrzymanego czasu (351)magazyn historyczny
Piotr Kacprzak, pasjonat historii powstania styczniowego, stworzył przewodnik po miejscach związanych z tym wydarzeniem w dawnej guberni radomskiej. Podążając śladami przeszłości, prowadzi do obozu pułkownika Kononowicza nieopodal Warki. W kwietniu 1863 roku Kononowicz wraz z oddziałem liczącym 546 żołnierzy dotarł do lasów iłżeckich. Tam, 19 kwietnia, pokonał pod Wąchockiem zdecydowanie liczniejszą grupę rosyjskich żołnierzy, zdobywając jednocześnie 180 karabinów. Kolejne sukcesy odnotował 4 maja pod Magnuszewem i 14 maja pod Rozniszewem, gdzie obozował na trudno dostępnym terenie przy ujściu Pilicy. Jednak zwycięstwo z 14 maja sprowokowało Rosjan do wysłania 2000 żołnierzy w odwecie. 2 czerwca 1863 roku Kononowicz, otoczony pod Grabowską Wolą, rozwiązał swój oddział, ale sam został schwytany z eskortą. Żołnierze zostali rozstrzelani 4 czerwca.
- 1:55Encyklopedia II wojny światowej: Mołotow
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:10
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI