
TVP Historia 2Program TV na Poniedziałek 9.06.2025
- 7:05Był taki dzień: 9 czerwca
felieton, Polska
9 czerwca 68 r. n. e. zmarł Neron. W 1793 r. sejm w Grodnie ratyfikował II rozbiór Polski. W 1815 r. zakończyły się obrady kongresu wiedeńskiego. W 1967 r. odbył się wernisaż Nikifora w 'Zachęcie'.
7:09
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Tylko w polu (360)magazyn historyczny
W sierpniu 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej 28. pułk piechoty strzelców kaniowskich walczył w rejonie Narwi. Sowieci sforsowali rzekę i zmusili polskie oddziały do wycofania się w pobliże wsi Mazury. Pomimo początkowego sukcesu kontrnatarcia polskich batalionów sowiecka kawaleria zdołała okrążyć I batalion, powodując zamieszanie. Chociaż niektórym żołnierzom udało się uciec, cała 2. kompania zniknęła bez śladu, co do dziś pozostaje tajemnicą.
- 7:35Wojenne dziewczyny 2 (25)
serial historyczny
Dalsze losy Irki, Ewki i Marysi. Stojące na progu dorosłości dziewczyny muszą zmierzyć się z okrucieństwami II wojny światowej. Włączają się w dramatyczną walkę przeciwko okupantowi.
- 8:15Ocalony świat: Z dziobem i szponami (1)
serial dokumentalny
Grzegorz Miśtal wraz z gośćmi odkrywa sekrety przyrody. Przedstawia chronione gatunki zwierząt i unikalne siedliska przyrodnicze.
8:40
Prasa donosi: Wojna polsko-bolszewickacykl felietonów
Przypomniane zostaną przyczyny wybuchu wojny polsko-bolszewickiej oraz jaką rolę odegrali polscy kryptolodzy w zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej.
- 8:45W kotle historii: De Gaulle w PRL. Generał powraca do Polski
magazyn kulinarny
Generał de Gaulle pojawił się nad Wisłą w 1967 roku. Polska była satelickim krajem Sowietów, nasze elity rządzące potrzebowały dyplomatycznego wsparcia, rodacy natomiast marzyli o jakimś symbolu.
- 9:15Historia Polski: Mury runą (2)
film dokumentalny, Polska 2010
Dokument prezentuje wydarzenia z przełomowego dla Polski 1989 r., przedstawiając m.in. przebieg spotkań w Magdalence i przy Okrągłym Stole.
- 10:05Encyklopedia II wojny światowej: Śmiertelny uścisk
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:25
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kwidzyncykl reportaży
Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie powstał w XIV wieku na potrzeby diecezji pomezańskiej. Jest jednym z najbardziej imponujących zabytków architektury gotyckiej w Polsce z monumentalnym gdaniskiem.
- 10:35Najważniejszy dzień życia: Uszczelka (1/9)
serial obyczajowy
Reporter radiowy pyta przypadkowo spotkane osoby o najważniejszy dzień ich życia. Ich odpowiedzi stanowią treść poszczególnych filmów cyklu.
11:30
Najmniejsze kraje Europy: Luxemburg - mały wielki kraj (5)serial dokumentalny
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
12:20
Polska i świat z historią w tle: Skrzydła nad Polską. Podniebni weteranicykl reportaży
Dzieje czterech polskich pilotów, którzy walczyli pod niebem całej Europy. W filmie występują: pilot Jadwiga Piłsudska - Jaraczewska, mjr pilot Jan Parnicki i płk pilot Jan Tomiczek.
- 13:00Podróże z historią: Latarnie polskiego wybrzeża (1)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:25Piotr Michałowski. Romantyk w sztuce, realista w życiu
film dokumentalny, Polska 2022
Urodzony w 1800 roku Piotr Michałowski od najmłodszych lat zdradzał talent. Jego malarstwo batalistyczne wyróżnia się dynamicznym przestawianiem scen. Artysta często uwznioślał wojowników i wodzów.
- 14:20Henryk Wars - pieśniarz Warszawy
film dokumentalny, Polska 2007
Portret kompozytora Henryka Warsa. Skomponował muzykę do ponad 50 polskich filmów przedwojennych i ponad 60 filmów zrealizowanych w USA.
15:10
Makłowicz w podróży: Podróż 23. Luksemburg - Belgia - Niemcy: Małe Wielkie Księstwomagazyn kulinarny
Krakowski smakosz odwiedza tym razem m.in. Grevenmacher nad Mozelą. Na dziedzińcu przed pałacem Septfontaines przyrządza sandacza w rieslingu z groszkiem.
- 15:35Korona królów (249)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
16:05
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Grunwald, Racławicecykl reportaży
Bitwy pod Grunwaldem i Racławicami dzieli blisko 400 lat i rozmach prowadzonych walk. Jednak każda z nich, dzięki doskonałej strategii dowódców i odwadze walczących, zmieniła bieg historii.
16:20
Sensacje XX wieku: Najważniejsza bitwa Churchillaprogram historyczny
W czerwcu 1941 roku premier Churchill po raz pierwszy zwołał posiedzenie rządu. Sytuacja była trudna. Pod Dunkierką nieprzyjaciel okrążył 200 tysięcy żołnierzy brytyjskich.
- 17:05Historia Polski: Przepis na sukces
film dokumentalny, Polska 2018
Historia Mariana Dąbrowskiego, założyciela i redaktora naczelnego wydawnictwa Ilustrowanego Kuriera Codziennego.
- 17:40Fotograf partyzantów
film dokumentalny, Polska 2010
Historia żołnierzy walczących w Puszczy Solskiej, utrwalonych na fotografiach Edwarda Buczka, który prowadził mały zakład foto w Biłgoraju.
- 18:15Fotohistorie: Pstryknąć każdy może
program historyczny
Skupimy się na wybranych amatorach, których dokonania zapisały się w historii polskiej fotografii. Bohaterami odcinka są m.in. Aleksander Branicki, Wojciech Migacz oraz Mieczysław Karłowicz.
18:40
Flesz historii (714)cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 18:55Był taki dzień: 9 czerwca
felieton, Polska
9 czerwca 68 r. n. e. zmarł Neron. W 1793 r. sejm w Grodnie ratyfikował II rozbiór Polski. W 1815 r. zakończyły się obrady kongresu wiedeńskiego. W 1967 r. odbył się wernisaż Nikifora w 'Zachęcie'.
- 19:00Wojenne dziewczyny 2 (26)
serial historyczny
Dalsze losy Irki, Ewki i Marysi. Stojące na progu dorosłości dziewczyny muszą zmierzyć się z okrucieństwami II wojny światowej. Włączają się w dramatyczną walkę przeciwko okupantowi.
- 19:45Łyżeczka życia
film dokumentalny, Polska 2004
Wspomnienie o zmarłej wczoraj Irenie Sendlerowej, która kierowała Referatem Dziecięcym w 'Żegocie'. Ocaliła 2,5 tysiąca żydowskich dzieci.
- 20:05Historia w postaciach zapisana: Wercyngetoryks, bohater Galów
cykl dokumentalny
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
- 21:55Islandia: na granicy zimnej wojny (1)
cykl dokumentalny
- 22:45Zamek przy Eaton Place
film dokumentalny, Polska 1992
Dokument przedstawia działalność polskiego rządu na uchodźstwie. Tamte czasy wspomina ostatni szef Kancelarii Cywilnej, Bohdan Wendorff.
23:20
Obłoki śmierci. Bolimów 1915dokument fabularyzowany, Polska 2020
Pod Bolimowem starły się armie niemiecka i rosyjska. To tutaj zaczęła się historia nowoczesnej wojskowości w jej najgorszym sensie. Przywódcy II Rzeszy zdecydowali o użyciu w walce broni chemicznej.
0:25
Polska i świat z historią w tle: Czy prawdziwych rycerzy już nie ma?cykl reportaży
Andrzej Kościuk żyje w realiach średniowiecznego grodu pod Byczyną. Zbudowano go na wzór opolskiego Ostrówka i otoczono fosą. Każdego roku zjeżdżają tu zapaleńcy szukający ucieczki od codzienności.
0:40
Sensacje XX wieku: Tunele wojny, część 1 (1)program historyczny
Podczas wojny wietnamskiej w rejonie Sajgonu partyzanci zbudowali system podziemnych tuneli o długości 200 km. W środku powstały całe miasta, znalazły się tam też szpitale, warsztaty i magazyny.
1:05
Sensacje XX wieku: Tunele wojny, część 2 (2)program historyczny
Podczas wojny wietnamskiej w rejonie Sajgonu partyzanci zbudowali system podziemnych tuneli o długości 200 km. W środku powstały całe miasta, znalazły się tam też szpitale, warsztaty i magazyny.
- 1:30Ucieczka na Srebrny Glob
film dokumentalny, Polska 2021
Burzliwa historia powstawania legendarnego filmu Andrzeja Żuławskiego 'Na Srebrnym Globie'. Rozpoczęte w 1975 roku prace nad produkcją nagle przerwano. Postanowili o tym partyjni decydenci.
2:30
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Pocztówka z zaginionego świata (352)magazyn historyczny
Produkcja przywołuje pamięć o Państwowych Zakładach Lotniczych, które w latach 30. XX wieku rozsławiły Polskę. Pierwszym dziełem PZL był Wilbout 70, francuski myśliwiec produkowanym na licencji.
- 2:50Encyklopedia II wojny światowej: Piramidy XX wieku
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
3:10
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI