
TVP Historia 2 Program TV na dziś
- 1:20Świadkowie czasu: W dawnym Białymstoku
magazyn
Cykl reportaży o pamięci i przemijaniu. Mają one inspirować widzów do poznania wielokulturowej przeszłości Podlasia, w którym przez setki lat współistniały różne kultury, narody i religie.
1:40
Szerokie tory: Jeden dzień z życia Cyganów w Mołdawiicykl reportaży
Twórcy odcinka przybliżają widzom środowisko kibiców ukraińskiego klubu piłkarskiego Dynamo Kijów. Jednym z nich jest 23-letni Żenia - magister ekonomii należący do przywódców tzw. Żylety.
2:05
1:45
- 7:00Był taki dzień: 20 lipca
felieton, Polska
20 lipca 1944 roku przeprowadzono zamach na Hitlera. W 1947 roku ukazał się pierwszy numer 'Kultury'. W 1960 roku odbył się pierwszy start rakiety Polaris z zanurzonego okrętu podwodnego.
7:05
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Ku fundamentom legendy (266)magazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
- 7:30Korona królów. Jagiellonowie (12)
telenowela historyczna
Rok 1399. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki.
7:55
Myśliciele - sylwetki polskie: Józef Szujski (24)cykl reportaży
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
8:00
Wspólny dommagazyn
Opowieści o światopoglądowym, kulturowym i intelektualnym wpływie kościołów mniejszościowych na polską codzienność. Poruszone zostaną takie tematy jak wielokulturowość i współpraca sąsiedzka.
8:25
Polacy na ratunek Żydom: Rodzina Domańskich (115)cykl reportaży
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
- 8:35Mozaika żydowska. Magazyn kulturalno-religijno-społeczny
magazyn
Bieżące wydarzenia z życia środowisk żydowskich w Polsce, takie jak święta czy jubileusze istotnych dla tej społeczności instytucji. Pojawią się również rozmowy z interesującymi gośćmi.
8:55
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Ostrów Lednickicykl reportaży
Ostrów Lednicki nazywany jest wyspą władców. Do dziś zachowały się tam pozostałości najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej z X wieku oraz relikty wałów obronnych.
9:05
Dom: Zapomnij o mnie (2/25)serial obyczajowy
1945 rok. Losy mieszkańców powojennej Warszawy. Trwa wojna, lecz do Warszawy, do domu na Złotej, wracają przedwojenni mieszkańcy.
- 10:30Oni byli pierwsi... Lubelski lipiec '80
film dokumentalny, Polska 2005
Film ukazuje sytuację w zakładach pracy Lublina i okolic w okresie 10-31 lipca 1980 roku. Strajk rozpoczął się w Świdniku i się rozszerzał.
11:25
Skarbiec sztuki Lubelszczyzny: Złotnictwo lubelskiecykl reportaży
Widzowie będą mieli okazję poznać najciekawsze skarby sztuki sakralnej i świeckiej.
- 11:40Wszystkie kolory świata 3: Irlandia. Śladami Celtów
serial dokumentalny
Kolejna odsłona serii, której twórcy ukazują piękno różnych zakątków Ziemi. Odkrywają świat pełen zróżnicowanych krajobrazów i dzieł ludzi w takich krajach, jak: Tajlandia, Kambodża i Wietnam.
- 12:30Waleczne z gór: Katarzyna Filipek (1897-1944) (3)
cykl dokumentalny
Owdowiała rolniczka Katarzyna Filipek zgodziła się przyjąć pod swój dach i ukrywać żydowską rodzinę. Chociaż mogła uciec, oddała się w ręce Niemców. Miała nadzieję, że dzięki temu ocali swoje dzieci.
13:00
Życiodajne rzeki Półwyspu Iberyjskiego: Gwadiana (2)serial dokumentalny
Opowieść o rzekach Hiszpanii i Portugalii. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Te zbiorniki wodne były pierwszymi autostradami.
13:50
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Strzegomcykl reportaży
Strzegom. Tu znajduje się jeden z największych kościołów na całym Dolnym Śląsku i wyśmienity zabytek kamiennej architektury gotyckiej na terenie Polski. Powstał w XIV wieku z inicjatywy joannitów.
14:00
Ostatnia akcjakomedia sensacyjna, Polska 2009
Grupa energicznych weteranów chce dać nauczkę bezkarnemu mafiosowi.
15:25
Piosenką przez historię: Historia według Jacka - Murycykl reportaży
Historia powstania hymnu Solidarności. Utwór "Mury" inspirowany jest piosenką "L'Estaca" katalońskiego barda Lluisa Llacha, napisaną w 1968 r. Jacek Kaczmarski stworzył własny tekst do tej melodii.
15:35
Poczet wielkich hetmanów: Jerzy Sebastian Lubomirski (5)program historyczny
Biografie wybitnych wodzów, którzy wsławili się swoimi dokonaniami na polach bitwy.
15:55
Wojownicy czasu: Bitwa trzech marszałków, czyli Anielin 1914 (104)cykl reportaży
Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym.
16:25
Pokazowe dzieci PRL - gdańskie pięcioraczkifilm dokumentalny, Polska 2006
Pięcioraczki urodziły się w Gdańsku 12 maja 1971 roku. Nakręcono film o noworodkach, a kupiło go 50 stacji telewizyjnych na świecie.
- 17:10Był taki dzień: 20 lipca
felieton, Polska
20 lipca 1944 roku przeprowadzono zamach na Hitlera. W 1947 roku ukazał się pierwszy numer 'Kultury'. W 1960 roku odbył się pierwszy start rakiety Polaris z zanurzonego okrętu podwodnego.
- 17:15Stadion, czyli Jarmark Europa
film dokumentalny, Polska 1998
Stadion X-lecia PRL był świadkiem ważnych wydarzeń, potem targowiskiem. Oto jeden dzień z życia największego bazaru Europy w sierpniu 1997.
18:10
Polska i świat z historią w tle: Hena i Jakubcykl reportaży
Hena Kuczer i Jakub Gutenbaum po 70 latach zdecydowali się opowiedzieć przed kamerami o traumatycznych przeżyciach swojej młodości. To uczestnicy powstania w warszawskim getcie.
18:30
Czterej pancerni i pies: Radość i gorycz (2/21)serial wojenny
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
- 19:20Wyspy Owcze - sekretne piękno
film dokumentalny, Niemcy 2021
Opowieść o archipelagu osiemnastu wulkanicznych wysp na północnym Atlantyku. To jeden z ostatnich naturalnych rajów Europy. Jego mieszkańcy są potomkami wikingów.
- 20:05Był taki dzień: 20 lipca
felieton, Polska
20 lipca 1944 roku przeprowadzono zamach na Hitlera. W 1947 roku ukazał się pierwszy numer 'Kultury'. W 1960 roku odbył się pierwszy start rakiety Polaris z zanurzonego okrętu podwodnego.
20:10
Odnaleziony walcfilm dokumentalny, Polska 2016
Historia pary, którą rozdzieliła wojna. Andrzej Budzyński i Barbara Żugajewicz po powstaniu warszawskim stracili ze sobą kontakt na 72 lata. Gdy spotkali się po latach, dawne uczucie odżyło.
- 21:00Świadkowie czasu: Japońskie dzieci
magazyn
Cykl reportaży o pamięci i przemijaniu. Mają one inspirować widzów do poznania wielokulturowej przeszłości Podlasia, w którym przez setki lat współistniały różne kultury, narody i religie.
21:20
22:35
- 0:05Między prawdą a wyobraźnią
film dokumentalny, Polska 2007
Film o dokonaniach polskiej szkoły filmowej, najważniejszej formacji artystycznej w dziejach polskiego kina Wypowiadają się jej twórcy.
1:00
Zaginione? Ocalone? Historie zawodów różnych: Powroźnik (5)magazyn
Wiele zawodów odeszło w zapomnienie. Przejście do historii może też czekać wikliniarzy, bednarzy, kołodziejów czy garncarzy. W programie rzemieślnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
1:25
Szerokie tory: Jeden dzień z życia astrologa w Kijowiecykl reportaży
Popularność astrologii jest znakiem czasu. Ludzie uciekają ku mistyce od trudnych realiów. Reportaż ukazuje problemy klientów Aleksandra.
1:45
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI