TVP Dokument Program TV na dziś
- 18:00Halina Konopacka
film dokumentalny, Polska 2023
Historia Haliny Konopackiej, najbardziej znanej ze swych sportowych osiągnięć. Twórcy opowiadają także o jej artystycznych zainteresowaniach. Wykorzystują archiwalne materiały i wspomnienia.
19:05Świątynie świata: Islam. Sztuka i przestrzeń meczetów (3)serial dokumentalny
Seria poświęcona budowlom sakralnym na całym świecie. Jej twórcy starają się odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że wchodząc do kościołów, świątyń, meczetów czy synagog, odczuwamy silne emocje. Przestrzenie te, przekazane obecnie żyjącym przez przodków, kryją w sobie piękno i tajemnicę, które fascynują. Święte zabytki charakteryzują się skomplikowaną architekturą, która łączy naukę i alchemię, magię i profanację. Dla osób potrafiących je interpretować, struktury z drewna, kamienia i szkła opowiadają historię ludzkiej wiary. Każda z nich jest szczytowym osiągnięciem ludzkości.
- 20:10Czarna śmierć: Zarzewie (1/2)
film dokumentalny, Wielka Brytania 2022
Opowieść o tym, jak czarna śmierć spustoszyła Wielką Brytanię. Zaraza zabiła około 3 milionów ludzi w całym kraju, czyli 50% populacji. Dan Snow i archeolog Raksha Dave odwiedzą ogniska epidemii.
21:10Barbara Włodarczyk zaprasza: Dzieci w niewoli lajkówmagazyn
Barbara Włodarczyk nakreśli kontekst poszczególnych dzieł i omówi ich tematykę. Widzowie dowiedzą się więcej o m.in. okolicznościach powstania danego obrazu oraz jego tle społecznym i kulturowym.
- 21:15Dzieci w niewoli lajków
film dokumentalny, Francja 2024
Influencerzy chętnie dzielą się szczegółami z życia swoich dzieci w mediach społecznościowych. Twórcy zwracają uwagę na konsekwencje udostępniania prywatnych treści.
- 22:25Jednostka 414 - strażniczki z Nahal Oz
film dokumentalny, Francja 2025
Opowieść o izraelskiej Jednostce złożonej z kobiet w wieku od 18 do 20 lat. Ich zadanie polegało na obserwowaniu granic i alarmowaniu o zagrożeniach.
23:30Zwyczajny krajfilm dokumentalny, Polska 2020
Z archiwalnych nagrań milicjantów i oficerów SB wyłania się obraz komunistycznej Polski. Agenci filmowali z ukrycia w restauracjach, na ulicy i w sklepach. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne.
0:35Tamte lata, tamte dni: Krystyna Jandamagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z cenionymi artystami o ich dzieciństwie i wydarzeniach, które wpłynęły na ich życie i twórczość. Spotyka się z nimi w miejscach mających znaczenie sentymentalne.
- 1:15Anna od... pamięci
film dokumentalny
Anna Odi pracuje w Dziale Zbiorów Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau. Od dzieciństwa miejsce to było jej domem. Jej życie to misja nieustannego przypominania o historii i ofiarach obozu.
- 2:20Żelazne kompanie
film dokumentalny, Polska 2002
Bataliony Chłopskie były głównym trzonem ruchu ludowego.
3:05
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI




