6:05
Niezapomniane koncerty. Przeżyjmy to jeszcze raz - Opole: Gala jubileuszowa (1)koncert
Największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej przypomną przeboje wykreowane przez festiwal w minionych pięćdziesięciu latach. Wystąpią m.in. Kayah, Edyta Górniak, Maryla Rodowicz i Skaldowie.
7:05
Rozmowy (nie)wygodneprogram publicystyczny
Mariusz Szczygieł rozmawia z przedstawicielami świata kultury i sztuki. Zadaje prowokujące pytania, oczekując od gości nieszablonowych odpowiedzi. Wywiady odbywają się w księgarni Wrzenie Świata.
- 8:00
- 9:05Dokument tygodnia: Dziki realizm Velázqueza
film dokumentalny, Francja 2014
Opowieść o jednym z najwybitniejszych artystów XVII wieku. Początkowo Diego Velazquez tworzył obrazy rodzajowe, później zajął się portretem. Namalował m.in. 'Panny dworskie' i 'Wenus z lustrem'.
- 10:15Angielskie śniadanie: Dlaczego nie Evans? (1)
serial kryminalny
Bobby Jones i dr Alwyn Thomas podczas gry w golfa trafiają na umierającego mężczyznę. Szepcze on tajemnicze zdanie. Bobby uważa, że ma do czynienia z morderstwem. Chce rozwiązać zagadkę.
- 11:0520 x 20 lat TVP Kultura: Wilhelm Sasnal
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
11:30
Od ucha do ucha: Katarfilm krótkometrażowy, Polska 1984
Filmowa wersja wiersza Jana Brzechwy pod tym samym tytułem.
- 11:35Od ucha do ucha: W samolocie
film animowany, Polska 1976
Babcia i jej kura lecą aeroplanem i przeżywają niezwykłe przygody.
- 11:45Od ucha do ucha: Trąba
film krótkometrażowy, Polska 1976
Zarozumiała trąba zamierza zostać wielką artystką. Postanawia zagłuszyć inne instrumenty w orkiestrze.
- 12:05W poszukiwaniu dobrego filmu
magazyn filmowy
Prowadzący rozmawiają z twórcami o filmie, który w danym tygodniu wchodzi do kin. W każdym odcinku prezentują także wywiad z obiecującym debiutantem sztuki aktorskiej bądź reżyserskiej.
12:45
Słodka Irmakomedia, USA 1963
Policjant Nestor Patou chce zaprowadzić porządek na ulicy, na której pracuje wiele prostytutek. Zakochuje się w jednej z nich.
15:15
Portrety: Ewa Wycichowskaprogram kulturalny
Rozmowy z artystami reprezentującymi świat tańca i muzyki. Bohaterami odcinków będą m.in. Jerzy Artysz i Przemysław Śliwa. Głównym motywem cyklu etiud są wspomnienia z czasów aktywności artystycznej.
- 15:35Mistrzowie muzyki filmowej: Lata osiemdziesiąte. Część pierwsza
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
16:35
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
17:15
Niedziela z...: twórczością Zbigniewa Wodeckiegoprogram kulturalny
Opowieść o twórczości artysty estradowego, multiinstrumentalisty i kompozytora. Do najpopularniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego należą piosenki 'Zacznij od Bacha' i 'Z tobą chcę oglądać świat'.
- 18:05Niedziela z... twórczością Zbigniewa Wodeckiego: Lubię wracać tam, gdzie byłem
film dokumentalny, Polska 2023
Opowieść o życiu Zbigniewa Wodeckiego, jednego z najbardziej popularnych i lubianych polskich artystów. Wspomnieniami o muzyku podzielą się m.in. członkowie jego rodziny oraz przyjaciele.
- 19:10Niedziela z... twórczością Zbigniewa Wodeckiego: Szlakiem Kolberga: Zbigniew Wodecki
cykl reportaży
W tym odcinku Zbigniew Wodecki odwiedził okolice Leżajska na Rzeszowszczyźnie, aby spotkać się z Albiną Kuraś, miejscową artystką.
19:40
20:00
Skrzypek na dachumusical, USA 1971
Żydowski mleczarz chce dobrze wydać za mąż pięć swoich dorosłych córek.
- 23:10Więcej niż fikcja: Film noir: Style (3)
film dokumentalny, Wielka Brytania 2021
Stylistyka nazywana czarnym filmem lub czarnym kinem rozwijała się najprężniej w latach 40., a także na początku 50. XX wieku w USA. Twórcy filmu opowiadają o charakterystycznych cechach gatunku.
- 0:10
0:40
Bilet do kina: Logan Luckykomedia kryminalna, Chiny/USA 2017
Pechowe rodzeństwo opracowuje plan napadu, który ma zapewnić dostatnie życie.
2:50
Polskie Evergreeny. Ladies' Jazz Festival Gdynia 2024koncert
W Gdyni wystąpiły damy polskiego jazzu, m.in. Monika Borzym, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska i Aga Zaryan. Wykonały takie hity jak "Zielono mi" czy "Cichosza". Na scenie gościł też Grzegorz Turnau.
- 4:10Kino krótkich filmów: Poza biurem
film krótkometrażowy, Polska 2022
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Tuż przed Wigilią samotnego księgowego odwiedza pewien tajemniczy gość.
- 4:45Dokument tygodnia: Dziki realizm Velázqueza
film dokumentalny, Francja 2014
Opowieść o jednym z najwybitniejszych artystów XVII wieku. Początkowo Diego Velazquez tworzył obrazy rodzajowe, później zajął się portretem. Namalował m.in. 'Panny dworskie' i 'Wenus z lustrem'.
5:45
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.