23:20
Na wschód od Hollywood: Wolnośćdramat obyczajowy, Belgia/Hiszpania 2021
Piętnastolatka Nora (Maria Morera) nie jest już dzieckiem, lecz nadal nie rozumie świata dorosłych. Jej życie się odmienia, kiedy poznaje charyzmatyczną, pewną siebie Libertad (Nicolle García).
1:20
Skrzypek na dachumusical, USA 1971
Żydowski mleczarz chce dobrze wydać za mąż pięć swoich dorosłych córek.
- 4:3020 x 20 lat TVP Kultura: Aleksandra Kurzak
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
5:05
Teledyskimagazyn muzyczny
5:50
5:50
6:05
Afisz kulturalny ekstramagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
- 6:15Muzyczne poranki
magazyn muzyczny
Twórcy programu prezentują utwory muzyczne w różnych interpretacjach. W repertuarze znajdą się zarówno dzieła klasyczne z minionych wieków, jak i kompozycje współczesne.
- 7:0020 x 20 lat TVP Kultura: Wilhelm Sasnal
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
7:25
Tamte lata, tamte dni: Andrzej i Jacek Zielińscymagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska gości w programie braci Andrzeja i Jacka Zielińskich. Muzycy zespołu Skaldowie opowiedzą o dzieciństwie i wydarzeniach, które w istotny sposób wpłynęły na ich życie.
8:05
Podróże z historią: Legenda czarnej wołgi (11)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 8:45Cała rzecz o Erneście Bryllu
reportaż
9:15
11:00
Pan na Żuławach: Gdzie jest mój ojciec? (6/11)serial obyczajowy
Bohaterami serialu są reemigranci z Francji, którzy wspólnie z przybyszami z Polski centralnej podjęli się zagospodarowywania Żuław.
- 12:05The Sound of New York - Dźwięk Nowego Jorku: Mark Turner (5)
serial dokumentalny
Dokument przedstawiający najbardziej interesujących muzyków jazzowych z Nowego Jorku.
12:50
Niedziela z...: twórczością Zbigniewa Wodeckiegoprogram kulturalny
Opowieść o twórczości artysty estradowego, multiinstrumentalisty i kompozytora. Do najpopularniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego należą piosenki 'Zacznij od Bacha' i 'Z tobą chcę oglądać świat'.
13:45
Fredek uszczęśliwia światkomedia, Polska 1936
Inżynier konstruuje wynalazek, który wprowadza chaos w spokojne życie mieszkańców Warszawy.
- 15:20Goodbye, Rockefeller
film familijny, Polska 1993
Biznesmen Jacek Namolny chce zmusić właściciela posesji do sprzedaży ziemi. Zamierza porwać jego córkę.
17:10
Pan na Żuławach: Szelki przewodniczącego (7/11)serial obyczajowy
Bohaterami serialu są reemigranci z Francji, którzy wspólnie z przybyszami z Polski centralnej podjęli się zagospodarowywania Żuław.
- 18:10W poszukiwaniu dobrego filmu
magazyn filmowy
Prowadzący rozmawiają z twórcami o filmie, który w danym tygodniu wchodzi do kin. W każdym odcinku prezentują także wywiad z obiecującym debiutantem sztuki aktorskiej bądź reżyserskiej.
- 18:50Paul Gauguin - portret dzikusa
film dokumentalny, Francja 2017
Sylwetka francuskiego artysty, który porzucił mieszczańskie życie i wyjechał na Tahiti. Na wyspie powstały najsłynniejsze prace polinezyjskie Paula Gauguina - martwe natury oraz portrety Tahitanek.
- 20:00Teatr Telewizji: Spalenie Joanny
sztuka Magdaleny Miecznickiej
Spektakl ujawniający kulisy oszustw związanych z reprywatyzacją gruntów i kamienic warszawskich. Historia nawiązuje do losów zamordowanej 1 marca 2011 roku działaczki Jolanty Brzeskiej.
21:05
Lekkie obyczaje: Dama z Szanghajufilm kryminalny, USA 1947
Zakochany w mężatce marynarz daje się wciągnąć w morderczą intrygę. Klasyka kina noir.
22:40
Wstęp wolny!magazyn aktualności kulturalnych
Magazyn informacyjno-reportażowy relacjonujący najważniejsze wydarzenia kulturalne. Prowadzi Monika Richardson.
23:05
Kino mocnych wrażeń: W imię ojcadramat obyczajowy, Irlandia/Wielka Brytania/USA 1993
Dwóch Irlandczyków zostaje niesłusznie skazanych na dożywocie.
1:25
Na wschód od Hollywood: Wolnośćdramat obyczajowy, Belgia/Hiszpania 2021
Piętnastolatka Nora (Maria Morera) nie jest już dzieckiem, lecz nadal nie rozumie świata dorosłych. Jej życie się odmienia, kiedy poznaje charyzmatyczną, pewną siebie Libertad (Nicolle García).
3:25
Kino według Godardafilm dokumentalny, Francja 2022
Jean-Luc Godard ma w dorobku 140 filmów. Po okresie Nowej Fali zajął się materiałami zaangażowanymi społecznie. Po dłuższym czasie wrócił do eksperymentów z montażem, narracją i technologią wideo.
5:25
Teledyskimagazyn muzyczny
5:50
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.