0:10
Kafka: Rodzina (3)serial biograficzny
Historia życia autora "Procesu" na podstawie bestselleru autorstwa Daniela Kehlmanna. Głównym tematem miniserii są relacje Franza Kafki z osobami, które wpłynęły na jego twórczość. Kolejne odcinki poświęcone są romansom pisarza z Felice Bauer, Mileną Jesenską i Dorą Diamant, jego trudnej relacji z despotycznym ojcem, a także przyjaźni z Maxem Brodem.
1:10
W trzy miesiące dookoła świata: Drugie życie Pana Alainakomediodramat, Francja 2018
Alain (Fabrice Luchini) dostaje udaru, wskutek którego częściowo traci zdolność mowy. Dzięki logopedce stopniowo wraca do formy.
3:05
Noc krótkich filmów: Dygotfilm krótkometrażowy, Polska 2022
Życie młodej studentki tańca, Justyny, jest pełne miłości, ruchu i imprez. Pewnej spokojnej jesiennej nocy dochodzi do brutalnego wydarzenia, które przerywa jej beztroskę.
- 3:15Noc krótkich filmów: Stagnant
etiuda filmowa, Polska 2021
Adam (Igor Kowalunas) stara się dominować nad bliskimi, bagatelizując swoją niepełnosprawność. Gdy brat, który się nim opiekuje, zmienia pracę, Adam zostaje zmuszony do stawienia czoła ograniczeniom.
3:50
Kino nocne: Katyń. Ostatni świadekfilm historyczny, Wielka Brytania/Polska 2018
Dziennikarz bada sprawę samobójstwa polskiego żołnierza. Poznaje Rosjanina, który zna prawdę o Katyniu.
- 5:25Twarze Beksińskiego
reportaż
Reportaż poświęcony wystawie "Fenomenalny. Zdzisław Beksiński", która jest prezentowana w Pawilonie Czterech Kopuł - oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
5:45
5:15
6:05
7:40
Portrety: Stefan Kamasamagazyn kulturalny
Stefan Kamasa to altowiolista, kameralista oraz pedagog. Jego spektakularny debiut jako solisty miał miejsce w 1954 roku podczas koncertu na altówkę Beli Bartóka z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej.
7:55
Ennio Morricone w Krakowiekoncert muzyki filmowej
Włoski kompozytor muzyki filmowej, Ennio Morricone, to tegoroczny laureat Honorowego Oscara 7 czerwca 2007 r. wystąpił w Krakowie.
8:45
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
9:10
Płotydramat obyczajowy, Kanada/USA 2016
Niespełnione marzenia ojca odżywają po latach, gdy jego syn staje przed wyborem drogi życiowej. Oscar dla Violi Davis.
- 11:35Orkiestra jest jak człowiek
reportaż
- 12:15Dokument tygodnia: Mel Gibson, portret ekscentryka
film dokumentalny, Belgia/Francja 2021
Złożony portret laureata dwóch Oscarów, który na pewien czas stał się hollywoodzkim pariasem. Twórcy wykorzystują archiwalne materiały, by przypomnieć jego sukcesy i porażki.
13:20
Tacy byliśmy: Perfectcykl reportaży
Perfect to jeden z najważniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej. Artyści przyczynili się do popularyzacji tego gatunku w Polsce. Kluczową rolę odegrali Zbigniew Hołdys i Grzegorz Markowski.
14:00
Hrabina Cosel: Kamaryla (1)film historyczny, Polska 1968
Rok 1702. Szwedzi rozbijają wojska Augusta Mocnego. Dwa lata później sejm wybiera na króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. August zakochuje się w hrabinie Annie Hoym. Wg J.I.Kraszewskiego.
15:05
Hrabina Cosel: Władza (2)film historyczny, Polska 1968
Anna Cosel rozwodzi się z hrabią Hoymem i umacnia swoją pozycję na dworze Augusta II. W otoczeniu króla nie brak ludzi, którzy chcą wykorzystać jego kochankę w swych intrygach i rozgrywkach.
- 16:05Hrabina Cosel: Upadek (3)
film historyczny, Polska 1968
Szwedzi zostają rozgromieni pod Połtawą. August II jedzie do Warszawy i nawiązuje romans. Anna ma się usunąć. Ponieważ dysponuje pisemnym zobowiązaniem się króla do małżeństwa, chce walczyć.
- 17:10Malta Festival Poznań 2025
reportaż
W czerwcu 2025 roku miała miejsce 35. edycja widowiska. Twórcy reportażu starają się uchwycić różnorodność wydarzeń festiwalowych, ich otwartość oraz znaczenie w budowaniu wspólnoty.
17:45
- 19:3020 x 20 lat TVP Kultura: Bartek Wąsik
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
20:00
Bilet do kina: Gloria Bellkomediodramat, USA/Chile 2018
Gloria (Julianne Moore) po rozstaniu z mężem próbuje czerpać z życia pełnymi garściami. Podczas zabawy w klubie poznaje Arnolda (John Turturro). To początek ich romansu.
22:00
Unity (finał zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Brukseli)koncert
Finał polskiej prezydencji w Radzie UE uświetni premiera utworu "Unity" Aleksandra Dębicza. Motyw przewodni kompozycji nawiązuje do beethovenowskiej "Ody do radości". Składa się ona z siedmiu części.
23:35
Tacy byliśmy: Perfectcykl reportaży
Perfect to jeden z najważniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej. Artyści przyczynili się do popularyzacji tego gatunku w Polsce. Kluczową rolę odegrali Zbigniew Hołdys i Grzegorz Markowski.
0:15
Kino nocne: Azyldramat biograficzny, Czechy/Wielka Brytania/USA 2017
Dyrektor zoo i jego żona ryzykują życie, by uratować uciekinierów z getta.
- 2:3520 x 20 lat TVP Kultura: Bartek Wąsik
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
- 3:10Dokument w podróży: Ogniem pisane
film dokumentalny, Indie 2021
Nominowana do Oscara opowieść o gazecie prowadzonej przez kobiety należące do najniższej kasty w Indiach. Dziennikarki podejmują problemy społeczne i obyczajowe.
- 4:15Malta Festival Poznań 2025
reportaż
W czerwcu 2025 roku miała miejsce 35. edycja widowiska. Twórcy reportażu starają się uchwycić różnorodność wydarzeń festiwalowych, ich otwartość oraz znaczenie w budowaniu wspólnoty.
5:15
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.