0:40
Bilet do kina: Logan Luckykomedia kryminalna, Chiny/USA 2017
Pechowe rodzeństwo opracowuje plan napadu, który ma zapewnić dostatnie życie.
2:50
Polskie Evergreeny. Ladies' Jazz Festival Gdynia 2024koncert
W Gdyni wystąpiły damy polskiego jazzu, m.in. Monika Borzym, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska i Aga Zaryan. Wykonały takie hity jak "Zielono mi" czy "Cichosza". Na scenie gościł też Grzegorz Turnau.
- 4:10Kino krótkich filmów: Poza biurem
film krótkometrażowy, Polska 2022
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Tuż przed Wigilią samotnego księgowego odwiedza pewien tajemniczy gość.
- 4:45Dokument tygodnia: Dziki realizm Velázqueza
film dokumentalny, Francja 2014
Opowieść o jednym z najwybitniejszych artystów XVII wieku. Początkowo Diego Velazquez tworzył obrazy rodzajowe, później zajął się portretem. Namalował m.in. 'Panny dworskie' i 'Wenus z lustrem'.
5:45
5:50
6:05
Afisz kulturalny ekstramagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
- 6:15Muzyczne poranki: Teledysk
magazyn muzyczny
Twórcy programu prezentują utwory muzyczne w różnych interpretacjach. W repertuarze znajdą się zarówno dzieła klasyczne z minionych wieków, jak i kompozycje współczesne.
7:15
Tamte lata, tamte dni: Andrzej Sewerynmagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska przeprowadza rozmowę z Andrzejem Sewerynem, aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie oraz działaczem opozycji antykomunistycznej.
7:55
Podróże z historią: Rozmowy z Wartburgiem (10)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
8:40
Od ucha do ucha: Katarfilm krótkometrażowy, Polska 1984
Filmowa wersja wiersza Jana Brzechwy pod tym samym tytułem.
- 8:45Od ucha do ucha: W samolocie
film animowany, Polska 1976
Babcia i jej kura lecą aeroplanem i przeżywają niezwykłe przygody.
- 8:50Od ucha do ucha: Trąba
film krótkometrażowy, Polska 1976
Zarozumiała trąba zamierza zostać wielką artystką. Postanawia zagłuszyć inne instrumenty w orkiestrze.
- 9:10Lubię wracać tam, gdzie byłem
film dokumentalny, Polska 2023
Opowieść o życiu Zbigniewa Wodeckiego, jednego z najbardziej popularnych i lubianych polskich artystów. Wspomnieniami o muzyku podzielą się m.in. członkowie jego rodziny oraz przyjaciele.
- 10:25Rozrywka retro: Na festiwalowej scenie - Zbigniew Wodecki
Cykl przypomina koncerty, festiwale oraz recitale gwiazd, a także programy satyryczne i kabaretowe z lat 60. i 70. XX wieku.
- 11:00Angielskie śniadanie: Dlaczego nie Evans? (1)
serial kryminalny
Bobby Jones i dr Alwyn Thomas podczas gry w golfa trafiają na umierającego mężczyznę. Szepcze on tajemnicze zdanie. Bobby uważa, że ma do czynienia z morderstwem. Chce rozwiązać zagadkę.
- 11:50Rzecz Polska: Meble dla Ignacego Mościckiego
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
12:10
O zwierzętach i ludziachfilm dokumentalny, Polska 2019
Antonina i Jan Żabińscy w czasie II wojny światowej na terenie warszawskiego zoo udzielali schronienia Żydom i innym potrzebującym. Obraz będzie się składał m.in. z archiwalnych fotografii i nagrań.
13:15
Wstęp wolny!magazyn aktualności kulturalnych
Magazyn informacyjno-reportażowy relacjonujący najważniejsze wydarzenia kulturalne. Prowadzi Monika Richardson.
13:35
Tamte lata, tamte dni: Andrzej Sewerynmagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska przeprowadza rozmowę z Andrzejem Sewerynem, aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie oraz działaczem opozycji antykomunistycznej.
- 14:10Wszystkie role Stanisława Barei
film dokumentalny, Polska 2021
Dzieła Stanisława Barei doskonale oddają absurdy czasów PRL-u i bawią kolejne pokolenia widzów. O komediach 'Miś' czy 'Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz' mówi się wiele, mniej wiemy o ich twórcy.
15:05
Kino retro: Człowiek z Riokomedia przygodowa, Francja/Włochy 1964
Żołnierz Adrien przyjeżdża na przepustkę do Paryża, na spotykanie z narzeczoną. Dziewczyna zostaje porwana.
17:10
Pan na Żuławach: Gdzie jest mój ojciec? (6/11)serial obyczajowy
Bohaterami serialu są reemigranci z Francji, którzy wspólnie z przybyszami z Polski centralnej podjęli się zagospodarowywania Żuław.
18:20
Tygodnik kulturalnymagazyn kulturalny
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych tygodnia.
- 19:15The Sound of New York - Dźwięk Nowego Jorku: Mark Turner (5)
serial dokumentalny
Dokument przedstawiający najbardziej interesujących muzyków jazzowych z Nowego Jorku.
20:00
Kino mocnych wrażeń: W imię ojcadramat obyczajowy, Irlandia/Wielka Brytania/USA 1993
Dwóch Irlandczyków zostaje niesłusznie skazanych na dożywocie.
22:20
Hala odlotów (37)talk-show
Nowa odsłona programu Katarzyny Janowskiej, poświęconego tematyce społeczno-kulturalnej i psychologicznej. Prowadząca rozmawia z gośćmi o nowych obyczajach i zachowaniach w przestrzeni publicznej.
23:20
Na wschód od Hollywood: Wolnośćdramat obyczajowy, Belgia/Hiszpania 2021
Piętnastolatka Nora (Maria Morera) nie jest już dzieckiem, lecz nadal nie rozumie świata dorosłych. Jej życie się odmienia, kiedy poznaje charyzmatyczną, pewną siebie Libertad (Nicolle García).
1:20
Skrzypek na dachumusical, USA 1971
Żydowski mleczarz chce dobrze wydać za mąż pięć swoich dorosłych córek.
- 4:3020 x 20 lat TVP Kultura: Aleksandra Kurzak
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
5:05
Teledyskimagazyn muzyczny
5:50
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.