23:50
Lekkie obyczaje: Ameliakomedia romantyczna, Francja/Niemcy 2001
Młoda dziewczyna stara się nieść radość innym ludziom i ich uszczęśliwiać.
- 2:0010. Jesień z Bluesem. Ewa Bem, Danuta Błażejczyk, Lora Szafran z Big Warsaw Bandem
koncert
Koncert gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Obok Ewy Bem zaprezentują się także Danuta Błażejczyk i Lora Szafran z Big Warsaw Bandem.
3:00
4:35
Słońcefilm animowany, Polska 1977
Alegoria przemijania życia ludzkiego w obliczu niezmienności kosmosu. W rytm bijącego serca i akompaniamentu orkiestry ukazują się czarno-białe obrazy - wschodzącego i zachodzącego słońca.
- 4:38Ludzie więdną jak liście
film animowany, Polska 1978
Na tle dymiących kominów obserwujemy więdnące liście i owoce, a także ciała ludzkie, które z czasem się kurczą i ostatecznie umierają. Film jest formą protestu przeciwko zanieczyszczeniu środowiska.
- 4:40Kilka praktycznych sposobów na przedłużenie sobie życia
film animowany, Polska 1974
Surrealistyczna opowieść o sposobach ucieczki przed starzeniem się, m.in. o domowej hibernacji i magnesowaniu głowy.
- 4:50Katastrofa
film animowany, Polska 1977
Gromadzi się tłum. Wszyscy są zaniepokojeni, mimo to chcą zobaczyć pewne wydarzenie. Narasta nastrój grozy w oczekiwaniu na katastrofę.
- 5:00
5:25
Teledyski: Marcin Masecki - Aquellos ojos verdesmagazyn muzyczny
5:55
5:26
6:05
Afisz kulturalny ekstramagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
6:15
Teledysk: SBB - Cięciemagazyn muzyczny
7:00
Tamte lata, tamte dni: Jerzy Bończakmagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska przeprowadza rozmowę z aktorem Jerzym Bończakiem.
7:45
Podróże z historią: Polskie cuda natury (52)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
8:25
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
9:00
Rodzina Kanderów: Wyroku nie było. Rok 1956 (7/12)serial obyczajowy
Po II wojnie na Śląsku zjawiają się przybysze z całej Polski, których styl życia jest inny niż np.w rodzinie Kanderów. Rodzą się konflikty.
- 10:10Próba ciśnienia
dramat psychologiczny, Polska 1976
Badacz stoi przed wyborem między karierą a ratowaniem zdrowia. Znerwicowany doprowadza do wybuchu w laboratorium.
- 11:40Reżyserzy: Michael Curtiz (9/10)
serial dokumentalny
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
- 12:40Peter Falk, jak być Columbo
film dokumentalny, Francja 2018
Artystę, któremu sławę przyniosła kreacja niepozornego detektywa, wspominają tacy ludzie kina jak Steven Spielberg i Gena Rowlands. Film opowiada m.in. o dorastaniu Petera Falka i przełomowych rolach.
- 13:45Rawhide 2: Incydent z fajerwerkami (2)
serial przygodowy
Kowboje natykają się na chłopca, który sam podróżuje przez prerię. Twierdzi, że jedzie do stryja, bo jego rodziców i dziadka zabili Indianie. Gil Favor wysyła zwiadowcę, by wyjaśnił zagadkę sieroty.
14:50
Chce się żyćdramat obyczajowy, Polska 2013
Chory chłopak poznaje terapeutkę, która pomaga mu nawiązać kontakt ze światem.
16:55
Rodzina Kanderów: Gdzie jest mój ojciec. Rok 1962 (8)serial obyczajowy
Po II wojnie na Śląsku zjawiają się przybysze z całej Polski, których styl życia jest inny niż np.w rodzinie Kanderów. Rodzą się konflikty.
- 18:00Malta Festival Poznań 2025
reportaż
W czerwcu 2025 roku miała miejsce 35. edycja widowiska. Twórcy reportażu starają się uchwycić różnorodność wydarzeń festiwalowych, ich otwartość oraz znaczenie w budowaniu wspólnoty.
18:35
Wstęp wolny!magazyn aktualności kulturalnych
Magazyn informacyjno-reportażowy relacjonujący najważniejsze wydarzenia kulturalne. Prowadzi Monika Richardson.
- 18:50Galeria sztuki na ekranie: Edvard Munch
serial dokumentalny
Serial dokumentalny o znanych artystach i dziełach sztuki. Każdy odcinek poświęcony jest innemu malarzowi. Twórcy serii obrazują ich życie, odkrywają miejsca, w których żyli i pracowali.
20:00
W trzy miesiące dookoła świata: Daleko od Reykjavíkukomediodramat, Francja/Islandia/Niemcy/Dania 2019
Właścicielka farmy przeciwstawia się korporacji, która wciąga rolników w spiralę długów.
- 21:40Dokument w podróży: Dżungla
film dokumentalny, Włochy 2022
We włoskiej Gorycji wzdłuż brzegów rzeki umiejscowione jest nielegalne obozowisko migrantów. Dokumentaliści obserwują zbiorowość oczami Elisy Menon, reżyserki teatru społecznego.
23:10
Skłodowskadramat biograficzny, Francja/Węgry/Wielka Brytania/USA/Chiny 2019
Utalentowana Polka robi karierę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki.
- 1:10
1:15
Panorama kina polskiego: Kolejność uczućdramat obyczajowy, Polska 1993
Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
- 2:55Muzyka w sieci (5)
program muzyczny
Program prezentujący twórców muzycznych oraz ich utwory w internecie.
3:25
Bestiamelodramat, Polska 1917
Uboga Pola Basznikow po kłótni z ojcem ucieka z domu. Wyjeżdża do Warszawy, gdzie niebawem spełnia marzenia o karierze na scenie - zostaje tancerką w kabarecie. Tam dostrzega ją bogaty przemysłowiec.
4:50
5:26
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.