5:50
5:48
6:05
Afisz kulturalny ekstramagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
6:15
Teledyski: Komeda inspiration - Moja balladamagazyn muzyczny
6:50
Tamte lata, tamte dni: Wojciech Mannmagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z cenionymi artystami o ich dzieciństwie i wydarzeniach, które wpłynęły na ich życie i twórczość. Spotyka się z nimi w miejscach mających znaczenie sentymentalne.
- 7:35Podróże z historią: Na torach historii (19)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
8:15
Wstęp wolny!magazyn aktualności kulturalnych
Magazyn informacyjno-reportażowy relacjonujący najważniejsze wydarzenia kulturalne. Prowadzi Monika Richardson.
- 8:40
9:05
10:55
Noce i dnie: Piotruś i Teresa (2/12)serial obyczajowy
Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej o losach ziemiaństwa przełomu XIX i XX wieku z kreacjami Jadwigi Barańskiej i Jerzego Bińczyckiego.
12:10
Dziewczyna w fontanniefilm dokumentalny, Włochy/Szwecja 2021
Dzięki roli w filmie "Słodkie życie" Federico Felliniego Anita Ekberg odniosła światowy sukces. Przekonała się, że sława może być przekleństwem. O aktorce opowie Monica Bellucci.
13:45
Jak to się mówi, czyli Kasia u Bralczykamagazyn kulturalny
Prowadząca w rozmowie z wybitnym językoznawcą poruszy tematy związane z mową codzienną, idiomami czy debatą publiczną. W programie znajdą się zarówno elementy edukacyjne, jak i rozrywkowe.
14:25
16:15
"Trzymaj się swoich chmur" - Przegląd Piosenki Aktorskiej - Wrocław 2004koncert
Przypomnienie koncertu utworów Seweryna Krajewskiego z 2004 r., przygotowanego przez Magdę Umer na 25-lecie Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
17:20
"Zapatrzeni w siebie" - piosenki Marka Grechutykoncert galowy (28. Przegląd Piosenki Aktorskiej)
W marcu 2007 r. we Wrocławiu odbył się 28. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Koncert galowy złożony był z piosenek Marka Grechuty.
18:25
Portrety: Wojciech Kępczyńskiprogram kulturalny
Rozmowy z artystami reprezentującymi świat tańca i muzyki. Bohaterami odcinków będą m.in. Jerzy Artysz i Przemysław Śliwa. Głównym motywem cyklu etiud są wspomnienia z czasów aktywności artystycznej.
- 18:50Wielcy mistrzowie malarstwa: Manet (9)
serial dokumentalny
Seria dokumentalna poświęcona biografiom najwybitniejszych malarzy w historii.
- 20:00Wieczór kinomana: Wstęp do filmu "Bliskie spotkania trzeciego stopnia"
magazyn filmowy
Łukasz Jasina rozmawia z krytykiem filmowym Łukaszem Adamskim o dziełach, które zapisały się w historii kinematografii.
20:05
Wieczór kinomana: Bliskie spotkania trzeciego stopniafilm SF, USA 1977
Wizyta przedstawicieli obcej cywilizacji.
22:30
Tygodnik kulturalnymagazyn kulturalny
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych tygodnia.
23:25
Czwartkowy klub filmowy: Wojnadramat wojenny, Francja/Dania 2015
Afganistan. Sierżant Pedersen (Pilou Asbaek) w czasie misji dostaje się w krzyżowy ogień talibów. Podejmuje decyzję, przez którą trafia przed sąd wojenny.
1:35
Kino krótkich filmów: Funeraliafilm krótkometrażowy, Polska 2022
K wraz z nieodłączną matką wygrywa konkurs kopania grobów, którego nie powinien wygrać. Niezadowoleni organizatorzy chcą dać mu nauczkę, pozbawiając go tego, co było dla niego najważniejsze.
- 1:50Kino krótkich filmów: 7 słów o przemijaniu
etiuda dokumentalna, Polska 2021
Dokumentaliści opowiadają o zmieniającym się wraz z wiekiem podejściu człowieka do śmierci. Film dotyka kwestii upływającego czasu, kruchości istnienia i niepewności tego, co czeka nas po śmierci.
2:15
Kino nocne: Gospoda świątecznamusical, USA 1942
Ukochana Jima (Bing Crosby) wybiera jego przyjaciela Teda (Fred Astaire). Zraniony mężczyzna zamieszkuje na wsi. Wpada na pomysł, by przekształcić swoją posiadłość w gospodę, czynną tylko w święta.
- 4:1020 x 20 lat TVP Kultura: Wiesław Myśliwski
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
- 4:45
5:20
Teledysk: Wiktoria Zwolińska, Lor - Siódme - nie kradnijmagazyn muzyczny
5:48
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.