Henryk VIII (2-ost.)

Henryk VIII (2-ost.)

(Henry VIII)

DRAMAT HISTORYCZNY Wielka Brytania 2003   od 12 lat
Występują:Ray Winstone, Joss Ackland, David Suchet, Helena Bonham Carter
Reżyseria:Pete Travis
W skrócie:Doradca Henryka, Tomasz Cromwell ma coraz większe wpływy. Rozpoczyna się rebelia przeciw władcy. Anna rodzi córkę, co rozczarowuje Henryka. Oskarżona o cudzołóstwo i czary, zostaje ścięta.
Opowieść o niemal czterdziestoletnich rządach króla Anglii Henryka VIII, którego zasługi nie ograniczają się do poślubienia sześciu żon i utworzenia kościoła anglikańskiego. Plus zaskakujący Ray Winstone w roli tytułowej.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 22 lutego
za 3 dni
9:05 CBS Europa

Opis

Historia człowieka, kobieciarza i tyrana, dla którego korona okazała się przekleństwem. 38 lat rządów Henryka VIII Tudora (Ray Winstone) sprawiły, że Anglia z ospałego, katolickiego kraju przekształciła się w nację targaną religijną oraz polityczną rewolucją. Przyczyną otwartego konfliktu był brak zgody na rozwód Henryka VIII z jego pierwsza żoną - Katarzyną Aragońską (Assumpta Serna). Porzucenie pierwszej żony dla pięknej Anne Boleyn (Helena Bonham Carter), zapoczątkowało serię nieudanych i burzliwych małżeństw Henryka. Tragiczna Jane Seymour, odrzucona Anna z Cleves, nieletnia Katarzyna Howard oraz oddana Katarzyna Paar. Osiem żon, które zyskały względy bezlitosnego monarchy po to tylko, żeby zaraz je stracić. Niektóre z kochanek miały szczęście - zostały odrzucone i zapomniane. Inne stracono. Gwiazdorska obsada i doskonała narracja przyniosły filmowi główną nagrodę dla najlepszego serialu telewizyjnego Emmy w 2004 roku.

1536 r. W kraju trwa rekwirowanie majątków kościelnych, płoną świątynie i klasztory. Coraz potężniejszy staje się doradca Henryka Tomasz Cromwell (Daniel Webb). Krwawe wydarzenia wywołują bunt i opór. Na czele armii rebeliantów w hrabstwie Yorkshire staje Robert Aske (Sean Bean). Król proponuje mu rozmowy, podczas których zgadza się na wszystkie postulaty buntowników. Nie spełnia swoich obietnic - Yorkshire zostaje spacyfikowane, a Aske stracony. Anna rodzi córkę Elżbietę, co stanowi wielkie rozczarowanie dla Henryka. Oskarżona o cudzołóstwo i czary Anna Boleyn zostaje ścięta. Król żeni się z Jane Seymour (Emilia Fox). W 1537 r. na świat przychodzi upragniony dziedzic tronu. Wkrótce po porodzie Jane umiera. Cromwell wskazuje królowi nową kandydatkę na żonę - niemiecką księżniczkę Annę z Kleve (Pia Girard).

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także