Życie Bałtyku: Obce gatunki (13)

Życie Bałtyku: Obce gatunki (13)

serial przyrodniczy Polska 2008   od 7 lat
Reżyseria:Jerzy Abramowicz
W skrócie:Obserwacje morskiej przyrody wykazują, że w polskim morzu znajduje się coraz więcej nieproszonych gości. Dokument przedstawia niektóre spośród 100 obcych gatunków zanotowanych w Bałtyku.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja bogactwa podwodnego świata Morza Bałtyckiego. Środowisko to cechuje duża bioróżnorodność. Wody Bałtyku niełatwo badać, ponieważ mają niewielką przezroczystość spowodowaną zakwitami planktonu. Reżyser Jerzy Abramowicz obserwuje faunę i florę Bałtyku od ponad 30 lat. W morzu stale zachodzą jakieś zmiany. Wpływ na jego środowisko mają m.in. zanieczyszczenia oraz wyłączanie niektórych plaż z użytkowania rekreacyjnego. Zmienia się skład gatunkowy morskich roślin i zwierząt, zwłaszcza w pobliżu ujść rzecznych i w zatokach. Wrażliwe gatunki giną, przetrwać udaje się tym bardziej odpornym. W ostatnim czasie Bałtyk został zasiedlony przez wiele nowych gatunków, wcześniej niewystępujących na tym obszarze.

W tym odcinku

Obserwacje i badania morskiej przyrody wykazują, że w polskim morzu znajdują się coraz więcej nieproszonych gości. Okazuje się, że inwazje gatunków obcych stanowią nowe globalne niebezpieczeństwo. Dokument przedstawia niektóre spośród ponad 100 obcych gatunków zanotowanych dotychczas w Bałtyku. Wyniki badań pokazują, że ich liczba z roku na rok rośnie. Na szczęście tylko niektóre z nich zachowują się w sposób niepożądany. Wśród intruzów pojawiają się organizmy mikroskopijne, ale także duże kręgowce, np. wieloryby. Naukowcy próbują rozwikłać tajemnice dotyczące ich życia i zwyczajów, oraz poznać, jak przystosowują się do nowych warunków.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także