Szogun (1/12)

Szogun (1/12)

(Shogun)

serial przygodowy Japonia/USA 1980   od 12 lat
Występują:Richard Chamberlain, Toshirô Mifune, Yôko Shimada, Frankie Sakai
Reżyseria:Jerry London
W skrócie:Adaptacja powieści Jamesa Clavella zainspirowanej losami Anglika Adamsa, który w XVII w. pierwszy postawił stopę na japońskiej ziemi. Trzy Złote Globy, m. in. dla Richarda Chamberlaina.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ekranizacja bestsellerowej powieści Jamesa Clavella, której akcja rozgrywa się w XVII. wieku i opowiada o przygodach angielskiego żeglarza (Richard Chamberlain - nagrodzony za tę kreację Złotym Globem), który jako rozbitek trafia do feudalnej Japonii. Tutaj staje się uczestnikiem wydarzeń, które zmienią bieg historii tego kraju. Za swoje męstwo i wierną służbę zostanie uhonorowany tytułem samuraja... "Szogun" to porywający romans na tle dramatycznych wydarzeń historycznych w egzotycznej scenerii. Film zdobył wiele prestiżowym wyróżnień - w tym Złotego Globa dla najlepszego dramatu telewizyjnego. Narratorem opowieści jest Orson Welles, a kompozytorem niezapomnianej oprawy muzycznej - Maurice Jarre.

W tym odcinku

Początek XVII wieku. Holenderski statek handlowy "Erazmus" dowodzony przez Anglika Johna Blackthorne'a (Richard Chamberlain) rozbija się na skałach u wybrzeży feudalnej Japonii, gdzie podróżnicy spodziewali się znaleźć wielkie bogactwa. Udaje się ocaleć zaledwie garstce ludzi. Nieprzytomny Blackthorne odzyskuje świadomość w japońskiej wiosce, zarządzanej przez samuraja Omi (Yuki Meguro). Szybko przekonuje się, że wymarzona Japonia jest krajem bezwzględnych władców i okrutnego prawa. Wraz ze swymi towarzyszami zostaje uwięziony. Marynarze są pewni rychłej śmierci. Z zaskoczeniem przyjmują więc informację, że darowano im życie. Jest jednak warunek - muszą spośród siebie wybrać jedną osobę, która umrze, poświęcając się za innych. Jedną osobą, która nie może się zgłosić, jest John. Mężczyzna próbuje się buntować przeciwko takiej decyzji, lecz Omi grozi, że jeśli nie podporządkuje się rozkazom, kolejno będą ginąć jego ludzie. Serial jest adaptacją powieści Jamesa Clavella, zainspirowanej losami pierwszego Anglika, Willa Adamsa, który postawił stopę na japońskiej ziemi. Został nagrodzony trzema Złotymi Globami - dla najlepszego serialu, za główną rolę męską dla Richarda Chamberlaina i za żeńską dla Yôko Shimady.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)