Polscy szpiedzy: Jerzy Sosnowski (1)

Polscy szpiedzy: Jerzy Sosnowski (1)

serial dokumentalny Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Fascynującą historię polskiego szpiegostwa rozpocznie opowieść o arystokracie Jerzym Sosnowskim. Stworzył on unikalną na skalę światową siatkę wywiadowczą, która składała się z jego kochanek.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

W serialu przedstawione zostają sylwetki najbardziej interesujących agentów polskiego wywiadu. Każdy pojedynczy życiorys może stać się kanwą dla znakomitej powieści szpiegowskiej. Program prowadzi Marek Zając. Opowie on m.in. historię kapitana Romana Czerniawskiego, który był podwójnym agentem, mieszającym szyki samemu Hitlerowi. Bohater innego odcinka, Jerzy Kaczmarek, musiał przejąć tożsamość prawdziwego człowieka. Osobny epizod poświęcony jest najsłynniejszemu polskiemu szpiegowi - Ryszardowi Kuklińskiemu. Twórcy serialu pokażą również, gdzie mieści się polska szkoła szpiegów. Opowiedzą ponadto o historycznych wymianach zdekonspirowanych agentów na moście Glienicke.

W tym odcinku

Fascynującą historię polskiego szpiegostwa rozpocznie opowieść o Jerzym Sosnowskim. To arystokrata, człowiek uzależniony od adrenaliny oraz życia w luksusie. Szpiegostwo stało się jego prawdziwą pasją. Jerzy Sosnowski zasłynął organizowaniem niezwykle wystawnych przyjęć. Misje, które wykonywał, często finansował z własnych środków; na ten cel przeznaczył równowartość dzisiejszych 10 milionów euro. Jako szpieg zdołał wykraść jeden z najpilniej strzeżonych dokumentów armii niemieckiej, czyli plan ewentualnego ataku na Polskę. Stworzył ponadto unikalną na skalę światową siatkę wywiadowczą, która składała się z jego kochanek.

Zobacz także