Okręty wojenne: Epoka metalowych gigantów (4)

(Combat Ships: First Metal Warships)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2017   od 12 lat
W skrócie:Widzowie poznają dzieje rywalizacji, która rozegrała się w 1845 roku i dotyczyła dwóch brytyjskich jednostek: HMS Rattler i HMS Alecto. Jedna była napędzana śrubą, druga - kołem łopatkowym.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórcy dziesięcioodcinkowej serii przedstawiają, jak rozwój technologii zmienił floty wojenne, a także przypominają historię największych bitew morskich. W programie zobaczymy m.in. osiemnastowieczne okręty liniowe, pierwsze łodzie podwodne z czasów wojny secesyjnej, jednostki biorące udział w lądowaniu aliantów w Normandii, statki szpitalne pływające podczas I i II wojny światowej, a także nowoczesne okręty atomowe. Poznamy historię niezwykłych statków i ich załóg, które miały wpływ na dzieje świata. Każdy odcinek zawiera m.in. imponujące rekonstrukcje, ciekawostki techniczne i historyczne oraz wypowiedzi ekspertów.

W tym odcinku

XIX wiek był erą wielkich technologicznych zmian i budowniczowie okrętów szybko się do nich przystosowali. W 1845 roku doszło do efektownych prób, mających rozstrzygnąć, który napęd jest lepszy - śrubowy czy łopatkowy. Brały w nich udział statki HMS Rattler i HMS Alecto, a jedna z konkurencji polegała na... przeciąganiu liny. W programie także historia brytyjskiej fregaty pancernej Warrior, która w 1860 była największym i najszybszym statkiem na świecie. Okręt ten wkrótce został zdetronizowany przez USS Monitor. Starcie tego statku z CSS Virginia podczas wojny secesyjnej przeszło do historii, na zawsze zmieniając sposób prowadzenia bitew morskich.