Na wschód od Hollywood: Hannah Arendt

7.1/10
DRAMAT BIOGRAFICZNY Luksemburg/Francja/Niemcy/Izrael 2012   od 12 lat
Występują:Barbara Sukowa, Axel Milberg, Janet McTeer, Julia Jentsch
Reżyseria:Margarethe von Trotta
W skrócie:Rok 1961. Rozpoczyna się proces Adolfa Eichmanna. Filozof Hannah Arend ma relacjonować przebieg rozprawy dla 'New Yorkera'.
Rozdział z życia Hannah Arendt: ocalała z Holocaustu filozofka relacjonuje proces Eichmana-punkt wyjścia do jej rozważań o banalności zła.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Jerozolima, 1961 rok. Rozpoczyna się proces nazistowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna. Po 15 latach od zakończenia II wojny światowej izraelski wywiad wytropił mężczyznę w Argentynie i postawił przed oblicze sprawiedliwości. Jego proces wzbudza powszechne zainteresowanie. Wraz z amerykańską telewizją na miejsce przybywa ponad 450 dziennikarzy z całego świata. Wśród nich filozof żydowskiego pochodzenia, Hannah Arend (Barbara Sukowa). Kobieta ma relacjonować przebieg rozprawy dla "New Yorkera". Arend, obserwując Eichmanna na sali sądowej, z czasem dochodzi do wniosku, że mężczyzna nie jest demonem czy geniuszem zła, a jedynie zwyczajnym urzędnikiem o przeciętnych predyspozycjach intelektualnych, który idealnie odnalazł się w systemie stworzonym przez Hitlera. Jej sprawozdania, a także wydana dwa lata później książka wyjaśniająca jej autorską tezę o banalności zła, wzbudziły powszechne oburzenie wśród społeczności żydowskiej, która uznała, że Arendt podważyła wyjątkowość cierpienia ofiar Holokaustu. Reżyserka Margaretthe von Trotta stworzyła kompletny obraz intelektualistki, do końca wiernej swoim przekonaniom. Barbara Sukowa, odtwórczyni głównej roli, za tę kreację została nominowana do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także