Kolaboranci Trzeciej Rzeszy (10)

Kolaboranci Trzeciej Rzeszy (10)

(Nazi Collaborators)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2010
W skrócie:Sylwetka Ioannisa Rallisa, premiera podporządkowanego nazistom rządu Grecji w latach 1943-1944. Jego błędne decyzje przyczyniły się do deportacji i eksterminacji tysięcy greckich Żydów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Opowieści o osobach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Twórcy serii starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre'a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

W tym odcinku

Sylwetka Ioannisa Rallisa, premiera podporządkowanego nazistom rządu Grecji w latach 1943-1944. Swoją decyzję o podjęciu współpracy z hitlerowcami polityk tłumaczył chęcią uchronienia ojczyzny przed wpływami komunistów, których uważał za znacznie większe zło. Zamiast jednak uratować Helladę, przyczynił się do deportacji i eksterminacji tysięcy greckich Żydów. Jego decyzje wpłynęły też na pogorszenie się i tak fatalnej sytuacji bytowej rodaków.