Bohaterowie II wojny światowej (6)

Bohaterowie II wojny światowej (6)

(Heroes of World War II: The Man Who Saved Britain's Cities)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2004   od 12 lat
W skrócie:W 1940 roku niemieccy piloci trafiali w cele za pomocą wiązek fal radiowych. Dr R.V. Jones opracował zakłócające przeciwwiązki.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
sobota, 28 września
za 6 dni
10:00 Polsat Play

Opis

Opowieść o osobach, które znacząco wpłynęły na losy II wojny światowej. Od spiskowców na życie Adolfa Hitlera z Clausem von Stauffenbergiem na czele przez genialnych naukowców, twórców radaru, po dziennikarzy, którzy donieśli światu o okrucieństwach w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen. Działania tych osób miały jeden cel - doprowadzić do zakończenia katastrofalnego w skutkach konfliktu. Wielkim atutem serii są fragmenty nagrań z wojennych archiwów.

W tym odcinku

W 1940 roku Niemcy chcieli zmusić Anglię do kapitulacji, rozpoczynając nocne naloty i bombardowania. Piloci bombowców realizowali plan za pomocą wiązek fal radiowych, które informowały ich gdzie dokładnie mają zrzucić bomby. Zadaniem brytyjskiego wywiadu przeciwlotniczego było rozpracowanie tych urządzeń. Powołany do tego dr R.V. Jones opracował przeciwwiązki, które skutecznie zakłócały niemiecką nawigację.

Zobacz także