Zakazana historia 2: Tajemnice wyroczni (4)

Zakazana historia 2: Tajemnice wyroczni (4)

(Forbidden History 2: The Oracles of the Dead)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2014   od 12 lat
W skrócie:Wyrocznia w Delfach ma ogromne znaczenie historyczne, ale posiada też wiele tajemnic. Tym razem Jamie udaje się do Grecji, by poszukać tam faktów, które dotyczą najsłynniejszej wyroczni w dziejach.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Osoby będące u władzy nie lubią, kiedy pojawiają się nowe dowody, które podważają uznane prawdy i pojęcia, dotychczas uznawane za bezsporne fakty. Niektóre opowieści z przeszłości zostały specjalne zatajone lub stłumione, a każdego, kto chciał je ujawnić, zatrzymywano bądź potępiano - albo czyniono jedno i drugie. Teraz prowadzący program Jamie Theakston dotrze do sedna spraw, które dziś przyjmuje się jako oczywiste. Podda je dokładnym badaniom, śledztwu oraz analizie. W kolejnej odsłonie serialu przyjrzy się bliżej zaginionemu skarbowi Petry, prawdziwemu Świętemu Graalowi, czy zagadce nazistowskiego UFO. Każdy z sześciu odcinków to inna historia, inni mit czy tajemnica, które przez całe stulecia ukryte były w mrokach historii.

W tym odcinku

Jamie Theakston szuka informacji na temat wyroczni greckich, zwłaszcza najsłynniejszej antycznej wyroczni - w świątyni Apolla w Delfach, w której bóg przekazywał swą wolę za pośrednictwem kapłanki w ekstazie. Autorzy programu zastanawiają się, kim były młode kobiety, których wizje wpłynęły na bieg historii. Badają również, co kryło się za spektakularnymi transami kapłanek i ich darem jasnowidzenia. Jamie Theakston wraz z ekipą jedzie do Grecji i Włoch, aby zweryfikować różne teorie związane z tym aspektem historii starożytnej.