Wielkie widowiska natury: Wielka odwilż (1/6)

Wielkie widowiska natury: Wielka odwilż (1/6)

(Nature's Great Events: The Great Melt)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2009   b.o.
W skrócie:Zaczyna się arktyczna odwilż. Promienie słońca zamieniają w wodę blisko 7 mln km kw. lodu. Dla wielu gatunków to jedyna okazja, by zdobyć pożywienie, rozmnożyć się i wychować potomstwo.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fascynująca seria ukazuje widowiska w wykonaniu samej natury, do jakich dochodzi w trakcie cyklicznych zmian pór roku w niektórych częściach świata. W pięknych plenerach swoje życiowe role, pełne zarówno humoru, jak i grozy czy brutalnej walki o byt, odgrywają tu najrozmaitsi przedstawiciele współczesnej fauny.

W tym odcinku

Zaczyna się arktyczna odwilż. Promienie słońca sprawiają, że w wodę zamienia się blisko siedem milionów kilometrów kwadratowych lodu. Dla wielu gatunków zwierząt to jedyna okazja, by zdobyć pożywienie, rozmnożyć się i wychować potomstwo. Dla innych jednak, np. niedźwiedzi polarnych, krótkie lato, podczas którego znacznie trudniej jest upolować fokę, staje się prawdziwą szkołą przetrwania. W marcu ku wybrzeżom Arktyki nadciąga pierwsza fala migrujących zwierząt. Stada alczyków i nurzyków penetrują skute jeszcze lodem morskie klify, by zająć jak najlepsze miejsca lęgowe. W czerwcu słońce świeci już całą dobę, a temperatura nie spada poniżej zera. Teraz w okolice przybywają narwale, zwane też arktycznymi jednorożcami i białuchy, czyli wale białe.