Wenecja (3-ost.)

Wenecja (3-ost.)

6.9/10
DRAMAT OBYCZAJOWY Polska 2010   od 12 lat
Występują:Marcin Walewski, Magdalena Cielecka, Mariusz Bonaszewski, Agnieszka Grochowska
Reżyseria:Jan Jakub Kolski
W skrócie:Rok 1939. Marek (Marcin Walewski) marzy o wyjeździe do Wenecji. Jego plany niweczy wybuch wojny. Chłopiec zamiast do Włoch, trafia do ciotki. W zalanej piwnicy buduje namiastkę włoskiego miasta.
Zalana piwnica wiejskiej rezydencji zamienia się w miejsce ucieczki przed wojenną rzeczywistością i spełnienia marzeń o podróży niemożliwej. Urzekająca wizja plastyczna Jana Jakuba Kolskiego.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Polska, rok 1939. Nastoletni Marek (Marcin Walewski) marzy o wyjeździe do Wenecji. Dopiero teraz będzie mógł po raz pierwszy towarzyszyć matce (Magdalena Cielecka) i ojcu (Mariusz Bonaszewski) w wyprawie do słynnego miasta, o którym słyszał już mnóstwo opowieści i którym jest zafascynowany. Jego plany i nadzieje niweczy nagły wybuch II wojny światowej. Chłopiec zamiast do Włoch, trafia na wakacje do ciotki Weroniki (Grażyna Błęcka-Kolska), która z trudem utrzymuje pałacyk w Zaleszczykach nad Dniestrem. Nie może pogodzić się z utratą szansy na ujrzenie wszystkich słynnych ulic i zabytków Wenecji. Z czasem, próbując zorganizować sobie czas, buduje w zalanej piwnicy posiadłości małą namiastkę włoskiego miasta. Pomaga mu w tym przyjaciółka Frosia (Weronika Asińska). Adaptacja dzieła Włodzimierza Odojewskiego. Główna rola przyniosła Marcinowi Walewskiemu nagrodę za debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2010 roku.

"Wenecja" w piwnicy ciotki Weroniki pozwala Markowi, Zuzi i Frosi przetrwać wojnę. Także dorośli szukają tu ukojenia dla swojego strachu przed śmiercią i cierpieniem. Jednak ten lepszy porządek niszczy pojawienie się niemieckiego oficera, który tworzy wojenną kronikę na zlecenie Ministerstwa Propagandy Rzeszy. Do majątku docierają również wieści o Niemcach, którzy opanowali całą Warszawę. Tymczasem Wiktor ukrywa pistolet, który ma mu posłużyć do wykonania wyroku na Zarubie, kolaborującym z Niemcami. Jego sekret odkrywa Marek i od tej pory śledzi poczynania starszego brata. Wkrótce ciotka Weronika ginie od kuli wroga. Marek z jeszcze większą nienawiścią myśli o jej majątku i pragnie stamtąd uciec. Mijają lata, nadchodzi zima 1945 roku.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także