Spór o historię: Wojna polsko-bolszewicka

Spór o historię: Wojna polsko-bolszewicka

debata Polska   od 12 lat
W skrócie:Historia wojny polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu I wojny światowej tereny po wycofującej się armii niemieckiej były przejmowane przez bolszewików. Pochód na zachód został przerwany przez Polaków.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Historia rozpoczętej w 1919 roku wojny polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu I wojny światowej tereny po wycofującej się armii niemieckiej były przejmowane przez bolszewików. Pochód na zachód został przerwany dopiero przez Polaków. Konflikt rozpoczął się 14 lutego 1919 roku starciem koło miasteczka Mosty nad Niemnem. W kwietniu 1920 roku Rzeczpospolita zawarła układ z rządem Ukraińskiej Republiki Ludowej, zakładający współpracę wojsk obu państw. Po początkowych sukcesach i opanowaniu Kijowa, nadszedł moment kryzysu. Polskie wojsko przegrało bitwę o Wilno i Grodno, załamała się linia obrony Niemna, Szczary i Kanału Ogińskiego. Do klęski doszło także na Ukrainie. 4 lipca 1920 roku z Białorusi wyruszyła armia pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. Wycofujące się polskie wojsko zatrzymało się dopiero pod Warszawą. Losy wojny odwróciły się 13 sierpnia 1920 roku dzięki wygranej w Bitwie Warszawskiej. W marcu 1921 roku doszło do podpisania traktatu pokojowego w Rydze.

Zobacz także