Spór o historię: Wincenty Witos: Prawda i legenda

Spór o historię: Wincenty Witos: Prawda i legenda

debata Polska   od 12 lat
W skrócie:Autorzy próbują ustalić, która wersja historii Witosa jest prawdziwa - jego ukuta przez sanację 'czarna legenda', czy wizja męża stanu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Wincenty Witos, legendarny przywódca Polskiego Ruchu Ludowego, trzykrotny premier w okresie międzywojennym został za czasów sanacji skazany w słynnym procesie brzeskim i uwięziony w owianej złą sławą Berezie Kartuskiej, gdzie regularnie był bity i upokarzany. Ten podziwiany współcześnie polityk, uznawany za jednego z ojców polskiej niepodległości, do dziś nie doczekał się oficjalnej rehabilitacji. Znawcy historii przedwojennej Polski i ruchu ludowego spróbują ustalić, która wersja historii Witosa jest prawdziwa - jego ukuta przez sanację "czarna legenda", czy wizja oddanego sprawom polskiej wsi męża stanu i patrioty.

Zobacz także