x
Spór o historię: Formowanie rządu polskiego we Francji w 1939 roku

Spór o historię: Formowanie rządu polskiego we Francji w 1939 roku

debata Polska   od 12 lat
W skrócie:Pogarszająca się sytuacja Polski w 1939 roku zmusiła prezydenta, rząd RP i naczelnego wodza do opuszczenia granic kraju. Skierowali się oni do Rumunii, gdzie wkrótce zostali internowani.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Pogarszająca się sytuacja Polski w 1939 roku zmusiła prezydenta, rząd RP i naczelnego wodza do opuszczenia granic kraju. Skierowali się oni do Rumunii, gdzie zostali internowani. Ignacy Mościcki na swojego następcę wyznaczył gen. Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego. Po proteście Francuzów nominację otrzymał Władysław Raczkiewicz. Urząd premiera rządu objął gen. Władysław Sikorski. Rozpoczęto formowanie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po klęsce Francji w czerwcu 1940 roku, władze przeniósł się do Londynu. Twórcy prezentują proces powstawania Rządu Rzeczpospolitej na uchodźctwie, który mógł zostać powołany dzięki, krytykowanej przez wielu, konstytucji kwietniowej gwarantującej ciągłość państwa polskiego.

Zobacz także