Poszukiwacze wojennych skarbów (4)

(Battlefield Recovery)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2015
W skrócie:Ekipa programu jedzie na Łotwę, na Półwysep Kurlandzki - miejsce zaciętych walk w styczniu 1945 roku. Przeszukując teren, zespół natrafia na niewybuchy, które muszą zdetonować saperzy.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 26 stycznia
za 5 dni
19:00 Discovery Historia

Opis

Oglądamy prace zespołu, którego celem jest odkrycie i zachowanie świadectw historii krwawych starć stoczonych podczas drugiej wojny światowej na froncie wschodnim. Ekipa eksploruje pola bitew, wydobywając szczątki niemieckich i sowieckich żołnierzy oraz pozostałości ich wyposażenia. Poległym organizowane są godne pogrzeby, a elementy uzbrojenia, mundurów i inne przedmioty o wartości historycznej - przekazywane muzeom. Efekty badań często pozwalają ustalić nowe fakty dotyczące przebiegu zaciętych walk. W skład zespołu wchodzą: były amerykański żołnierz Craig Gottlieb, eksperci Stephen Taylor i Kris Rodgers oraz Andrew Kostromski, który ma polskie korzenie.

W tym odcinku

Ekipa programu jedzie na Łotwę, na Półwysep Kurlandzki - miejsce zaciętych walk w styczniu 1945 roku. Przeszukując teren, zespół natrafia na niewybuchy, które muszą zostać zdetonowane przez saperów. Wchodząc w głąb lasów, poszukiwacze odkrywają ciało niemieckiego żołnierza. Ze znalezionego przy nim nieśmiertelnika dowiadują się, że poległy należał do batalionu zapasowego, skierowanego na Łotwę. W pobliżu ekipa natrafia drugie ciało, które stara się wydobyć spod ogromnego głazu. Okazuje się, że są to szczątki czerwonoarmisty. Opierając się na swoich odkryciach, członkowie zespołu starają się odtworzyć przebieg starć.

Zobacz także